2 listopada 2018 roku z pokładu jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni – Kontroler 20, wspólnie z przedstawicielami środowisk morskich oddaliśmy cześć i pamięć TYM, CO Z MORZA NIE POWRÓCILI.

Uroczystość złożenia wieńca do morza miała związek ze szczególnym czasem listopadowej zadumy i wspomnień po zmarłych. Naszym celem tak, jak w poprzednich latach było uhonorowanie wszystkich, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich, podczas codziennej pracy w marynarce handlowej i rybołówstwie, a także pasjonatów i pionierów żeglarstwa morskiego.

Uroczystość prowadził Duszpasterz Ludzi Morza, o. Edward Pracz, Gości powitał słowem wstępnym kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i jednocześnie Przewodniczący Rady Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Tradycyjnie odmówiono modlitwę w intencji zmarłych na morzu, a przy dźwiękach syren symbolicznie złożono wieńce do wód Bałtyku.

Na pokładzie naszej jednostki mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Marynarki Wojennej RP, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich, Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Ligi Morskiej i Rzecznej, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Tego samego dnia, w godzinach porannych odwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Redłowie, aby upamiętnić wziętych do niewoli przez Niemców, a następnie zdradliwie pomordowanych w listopadzie 1939 roku w lasach pod Piaśnicą Pracowników Urzędu Morskiego, m.in. inż. Stanisława Łęgowskiego, ówczesnego Dyrektora Urzędu. Pod znajdującą się w naszej siedzibie głównej tablicą, uwieczniającą ten tragiczny moment z historii polskiej administracji morskiej i śmierć jedenastu Pracowników Urzędu, jak co roku, stanęły kwiaty i paliły się znicze.

Dzień wcześniej, swoich zmarłych Kolegów wspominali pomorscy żeglarze. Jak co roku zrobili to pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. O godz. 10 znicze i wiązanki kwiatów złożyła tam delegacja Pomorskiego Związku Żeglarskiego, której przewodniczył prezes Bogusław Witkowski. Ale wśród zgromadzonych byli również reprezentanci Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz pomorskich klubów, w tym m. in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem.

Tekst: Magdalena Kierzkowska

Zdjęcia: Magdalena Kierzkowska, Tadeusz Lademann, Cezary Spigarski

Previous

Największy prom hybrydowy świata opuszcza CRIST

Next

Port Gdańsk otwiera biuro handlowe w Chinach

Zobacz również