W dniu 15 czerwca br na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyła się ceremonia położenia stępki pod nowy szwedzki okręt wywiadowczy. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Saab i Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) oraz zaproszeni goście.

W 2017 roku Saab podpisał umowę ze Szwedzką Agencją Zamówień Obronnych (FMV) (zajrzyj tu – kliknij) na zaprojektowanie i budowę okrętu SIGINT, który zastąpi będącą obecnie w służbie jednostkę HMS Orion. Następnie grupa wskazała Stocznię Remontową Nauta z Grupy PGZ jako wykonawcę platformy, wodowania, i wykonania pierwszych prób morskich okrętu. Współpraca okrętowa między Saab i PGZ  wynika z podpisanej pod koniec 2016 r. umowy o ustanowieniu partnerstwa pomiędzy Saab a PGZ w planowaniu i realizacji programów morskich.

Okręty rozpoznania radioelektronicznego są przede wszystkim wykorzystywane do przechwytywania i analizy sygnałów radiowych. Muszą być niezawodne i charakteryzować się wysoką gotowością do zadań. Dlatego do ich budowy potrzebne są stocznie posiadające wyjątkowe kompetencje przemysłowe. Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów prac przy okręcie i z przyjemnością uczestniczyliśmy w ceremonii położenia stępki w PGZ Stoczni Wojennej, naszego partnera w tym projekcie – wyjaśnia Gunnar Wieslander, szef Saab Kockums.

Ceremonia położenia stępki była ważnym wydarzeniem w harmonogramie realizacji tego projektu. Cieszymy się, że mogliśmy ją świętować razem z naszymi szwedzkimi partnerami. Mamy świadomość, że okręt wywiadowczy jest kluczową jednostką dla szwedzkiej Marynarki Wojennej i traktujemy tę budowę jako przedsięwzięcie o wysokim priorytecie, powiedział Marcin Dąbrowski, Prezes Zarządu Stoczni Remontowej Nauta S.A.

Pierwsze palenie blach dla okrętu miało miejsce w marcu 2018 roku (zajrzyj tu – kliknij). Zanim okręt zostanie dostarczony do Szwedzkiej Marynarki Wojennej, zostanie poddany końcowym próbom morskim i instalacji sprzętu w stoczni Saab Kockums w Karlskronie. Nowy okręt, który zastąpi jednostkę HSwMS Orion wodowaną w 1984 roku, będzie miał 74 m długości i wyporność 2200 ton.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z:

Łukasz Chudy, Cook Communications

lukasz.chudy@cook-comm.com

+ 663 171 023

Saab Press Centre,

+46 (0)734 180 018

presscentre@saabgroup.com

www.saabgroup.com

www.saabgroup.com/YouTube

Śledź nas na twitterze: @saab

Saab dostarcza wiodące produkty, usługi i rozwiązania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa publicznego na całym świecie. Spółki grupy Saab działają i zatrudniają pracowników na wszystkich kontynentach. Dzięki pragmatycznej, nastawionej na innowacje i współpracę filozofii działania, Saab stale rozwija i ulepsza nowe technologie w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów.

Previous

Studenckie regaty na Odrze

Next

Pieniądze unijne na nowy terminal promowy w Gdyni i kolejny etap prac w gdańskim porcie już pewne

Zobacz również