22 czerwca br. do portu w Gdyni zawinął USS Oak Hill, okręt desantowy-dok (LSD 51) typu Harpers Ferry z żołnierzami Piechoty Morskiej z 26. Jednostki Ekspedycyjnej na pokładzie.  Zaplanowana wcześniej wizyta ma służyć umocnieniu relacji polsko-amerykańskich, sojuszników w NATO działających wspólnie na rzecz zapewnienia stabilności, bezpieczeństwa i pomyślności w regionie.

Obecność okrętu na Morzu Bałtyckim jest dowodem stałego zaangażowania Ameryki na rzecz kolektywnego bezpieczeństwa tego regionu w Europie.

Marynarze z USS Oak Hill i zaokrętowani żołnierze Piechoty Morskiej z 26. Jednostki Ekspedycyjnej cieszą się z możliwości odwiedzenia Gdyni i uczestnictwa w obchodach 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP.  W ramach BALTOPS 18 odbywamy ćwiczenia z okrętem ORP Kraków i z wielkim podziwem odnosimy się do ducha bojowego i pozytywnego nastawienia, jakie obserwujemy na przykładzie Marynarki Wojennej. Przy okazji wizyty w gdyńskim porcie będziemy mogli lepiej poznać polską kulturę oraz podkreślić nasze sojusznicze zaangażowanie w NATO na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i zapewnienia pomyślnej, pokojowej przyszłości. – kpt. Brian Finman, zastępca dowódcy 4. Eskadry Amfibii.

Podstawowe fakty:

Okręt USS Oak Hill (LSD 51) weźmie udział w paradzie okrętów z okazji 100. rocznicy powstania polskiej Marynarki Wojennej. Marynarze i żołnierze Piechoty Morskiej z pokładu Oak Hill zagrają w towarzyskim meczu z drużyną złożoną z przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej i chętnych mieszkańców.

W kwietniu 2018 roku Gdynię odwiedził USS Farragut (DDG 99).

USS Oak Hill brał wcześniej udział w ćwiczeniach BALTOPS 2018.  To główne coroczne ćwiczenia morskie w rejonie Bałtyku a zarazem jedne z największych w płn. Europie; celem ćwiczeń jest zwiększenie elastyczności i interoperacyjności między państwami sojuszniczymi i krajami partnerskimi.

We wcześniejszych ćwiczeniach na Morzu Czarnym Oak Hill demonstrował gotowość USA do kolektywnej obrony sojuszników natowskich i krajów partnerskich. Ćwiczenia odbywały się w ramach operacji Atlantic Resolve, nastawionych na wsparcie członków NATO we wschodniej Europie.

USS Oak Hill (LSD 51), którego macierzystym portem jest Little Creek w Wirginii, część grupy bojowej Iwo Jima oraz żołnierze Piechoty Morskiej z 26. Jednostki Ekspedycyjnej z Camp Lejeuene w Północnej Karolinie, prowadzą operacje morskie z udziałem sojuszników i partnerów w obszarze 6. Floty USA, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie.

W skład grupy bojowej Iwo Jima wchodzi 4. Eskadra Amfibii, okręt szturmowy USS Iwo Jima (LHD 7) typu Wasp, okręt transportowo-dokowy USS New York (LPD 21) typu San Antonio oraz Oak Hill.

W skład 26. Jednostki Ekspedycyjnej z Camp Lejeuene w Północnej Karolinie wchodzi oddział dowodzenia, oddział do walk lądowych, oddział walki powietrznej i oddział zabezpieczenia logistycznego.

6. Flota USA, z dowództwem w Neapolu, przeprowadza pełne spektrum operacji morskich i połączonych, nierzadko we współpracy z sojusznikami oraz innymi instytucjami z USA, w celu zabezpieczenia amerykańskich interesów oraz zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w Europie i Afryce.

Tekst: U.S. Mission Poland

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Muzyczne otwarcie Święta Morza w Gdyni

Next

Pomnik Polski Morskiej odsłonięty!

Zobacz również