Podczas rejsu po rzece Motławie na żaglowcu s/y Bonawentura, wybudowanym w 1948 roku w Stoczni Północnej Gdańsk, uwiecznione na powyższym zdjęciu osoby przedstawiły bardzo bogaty program dwóch odbywających się jednocześnie wielkich imprez. Już bowiem niebawem, bo między 6 a 8 lipca 2018 przypada V edycja Światowego Zjazdu Gdańszczan, wydarzenia, które zostało zapoczątkowane przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w 2002 roku. Dzień wcześniej, w czwartek 5 lipca rozpocznie się w Gdańsku 22. zlot żaglowców Baltic Sail. W programie czterodniowej imprezy żeglarskiej przewidziano niemal 180 inicjatyw i atrakcji, związanych z kulturą marynistyczną i tożsamością gdańszczan. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny.

Dzięki Światowemu Zjazdowi Gdańszczan możemy zintegrować naszą lokalną i międzynarodową społeczność. Chciałbym, aby te trzy lipcowe dni były okazją do wspólnego świętowania, rozmów i spotkań, stworzenia atmosfery wzorowanej na spotkaniach przy rodzinnym stole – mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W tegorocznym programie znajdują się wydarzenia tradycyjnie już obecne przy każdej edycji zjazdu: Modlitwa za Gdańszczan, Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, przy ul. 3 Maja; debata naukowa o tematyce tożsamościowej, Teatr Wybrzeże; wręczenie tytułów Honorowych Ambasadorów Gdańska; Uwaga! W sobotę 7 lipca o godz. 12 Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan przy Zielonej Bramie na Długim Targu.

W 2018 roku tworzeniu programu przyświecały dwie idee: tożsamości gdańszczan oraz kultury marynistycznej, z którą Gdańsk i jego mieszkańcy są trwale związani.

Program zjazdu będzie realizowany w specjalnie zaaranżowanych punktach kulturalnych, w których będzie prezentowany dorobek gdańskich twórców bądź twórczość inspirowaną Gdańskiem. Takie centra kulturalne pojawią się m.in. na Zielonym Moście (literatura), na skwerze Świętopełka (design), ulicy Rycerskiej (Filmowy Gdańsk) czy na wyspie Ołowiance, gdzie mieści się centrum Baltic Sail z oferowanymi rejsami turystycznymi, zwiedzaniem pływających jednostek oraz szantami.

W piątek, 6 lipca w Akademii Sztuk Pięknych odbędzie się gala „Gdańsk: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”. – To swoiste podsumowania dokonań Gdańska oraz jego mieszkańców w okresie organizowania zjazdów. Zaczęliśmy 16 lat temu, mówiąc o planach i marzeniach. Odczuwamy dumę z projektów, które podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan były jedynie planami, a dziś są naturalną częścią krajobrazu Gdańska – mówi Maciej Buczkowski, dyrektor Kancelarii Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jest to okazja do przyjrzenia się temu, jak Gdańsk zmienił się od ostatniego zjazdu, ale i jak może wyglądać za kilkanaście lat. Podczas gali zostaną wręczone Medale Stulecia Niepodległości, które otrzyma 10 wybitnych osobowości. – Wyróżnione zostaną także osoby, które w tym szczególnym roku kończą sto lat. Podczas najbliższych miesięcy wręczymy sto medali dla w sumie stu gdańskich osobowości na Stulecie Niepodległości – dodaje Maciej Buczkowski. Transmisję z gali będzie można zobaczyć 6 lipca na portalu Gdańsk.pl. Początek o 19.00.

Warto wspomnieć, że podczas zjazdu, 7 i 8 lipca (piątek-sobota) zaprezentowany zostanie również nowy system tablic pamiątkowych. Zostaną odsłonięte dwie tablice upamiętniające postaci Leopolda von Wintera – niemieckiego polityka o liberalnych poglądach, posła do parlamentu niemieckiego, nadburmistrza Gdańska w latach 1863-1890 oraz Franka Meislera, gdańsko-izraelsko-brytyjskiego architekta i rzeźbiarza, autora m.in. cyklu pomników upamiętniających Kindertransporty. Urodzony w 1929 roku w Gdańsku, zmarł niedawno, bo 24 marca 2018. Muszę też podkreślić niebywale ważną inicjatywę o nazwie Mobilne Muzeum Gdańska, zlokalizowaną na Zielonym Moście. Pracownicy Muzeum Gdańska będą zbierać i digitalizować dokumenty, pamiątki oraz historie związane z Gdańskiem. Zebrane artefakty wejdą w skład zbiorów muzeum, bez konieczności zabierania ich właścicielom – mówi Paweł Adamowicz.

Oprócz wydarzeń w plenerze przygotowano również wystawy i koncerty w siedzibach instytucji kultury, m.in. w sobotę 7 lipca o godz. 20 w Centrum Św. Jana koncert Nigela Kennedy z Cappellą Gedanensis – o czym powiedział jej dyrektor Marek Więcławek. Bardzo interesująco zapowiada się również koncert Gra w Komedę na skwerze Świętopełka, 8 lipca o 18.00 , tuż po wręczeniu Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza.

22. Zlot Baltic Sail Gdańsk 2018, to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska, odbywająca się już od 1997 roku. Podczas czterech festiwalowych dni będzie można przeżyć wspaniałą żeglarską przygodę korzystając z możliwości odbycia rejsu na jednym z 27 żaglowców.

Zlot żaglowców to wydarzenie, które co roku przyciąga nie tylko dużą ilość żeglarzy i marynarzy, ale także tych, którzy dopiero marzą o morskiej przygodzie. Specjalnie dla tych osób została przygotowana oferta 110 rejsów po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs trwa około 3 godziny i rozpoczyna się na nabrzeżu przy Targu Rybnym. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można niezwykle ciekawe życie portowe wraz z jego historycznymi elementami. Po opuszczeniu główek żaglowce wypłyną na Zatokę Gdańską. Uwaga! w sobotę 7 lipca godz. 14.00 Bitwa Morska Wisłoujście 1628 przy Twierdzy Wisłoujście. Natomiast w niedzielę 8 lipca o godz. 15 parada żaglowców na Motławie obok statku rudowęglowca Sołdek i Żurawia.

Wszystkie szczegóły Zjazdu Gdańszczan oraz Baltic Sail – kliknij

Tekst: Włodzimierz Amerski

Zdjęcia: Cezary Spigarski

 

Previous

Portowa sieć drogowa i kolejowa w budowie

Next

Na żaglowcu Mercedes po Zatoce Gdańskiej

Zobacz również