W miniony czwartek, 12 kwietnia 2018 roku, w przyjaznych podwojach gdyńskiego, emanującego specyficzną aurą klubu Duszpasterstwa Ludzi Morza Stella Maris, odbyło się kolejne spotkanie wielkanocne zorganizowane przez gdyński Oddział Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich. Podobnie jak w latach poprzednich na uroczystości pojawiło się – oprócz licznych członków naszego gremium – wielu gości, których serdecznie powitał przewodniczący Rady Oddziału, inż. Lechosław Bar, już na wstępie przekazując najlepsze pozdrowienia od nieobecnego, czującego się tego dnia nie najlepiej, prof. Andrzeja Perepeczki (pozdrawiamy, Panie Inżynierze!) oraz ks. Edwarda Pracza. Naszego przewodnika i przyjaciela, a zarazem patrona tej morskiej, szczególnych przymiotów przystani, który tego dnia znajdował się poza Wybrzeżem, i na tradycyjną, podniosłego charakteru wieczornicę nie mógł przybyć osobiście.

Z uwagi, że na spotkaniu zabrakło Duszpasterza Ludzi Morza, ks. Edwarda, tym razem mniej było odniesień do Paschalnego Baranka i symboliki świąt Zmartwywstania Pańskiego, więcej zaś ciepłych życzeń zdrowia, szczęścia i rodzinnej radości. Wyrazów wskazujących na potrzebę wzajemnego zrozumienia, przyjaźni, gestów ludzkiej dobroci i zwykłej, niezbędnej na co dzień, życzliwości. Po tych ujmujących słowach i chwili zadumy, podzielono się wielkanocnym jajeczkiem, które zdobiło okolicznościową oprawę odświętnego stołu. Dodajmy, że wyjątkowo obfitego, wypełnionego smakowitymi różnościami, urozmaiconego lampką białego, markowego wina.

Pod koniec przyjęcia starszy mechanik senior, inż. Zbigniew Pytko przypomniał zebranym, że następnego dnia, w piątek 13 kwietnia o godzinie 12.00, pod pomnikiem Ofiar Katynia na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Redłowie, odbędzie się uroczystość z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodni sprzed 78 lat temu, której pokłosiem stała się śmierć Jego Ojca. (ertel)

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

VII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego

Next

Port Gdynia zakupił wyjątkową kolekcję akwarel Stefana Szmaja

Zobacz również