Trzynaście jachtów i dwadzieścioro sześcioro żeglarzy punktualnie o godzinie 12 w sobotę 28 lipca rozpoczęło zmagania w Summerheat DOUBLE – Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg dwuosobowych ORC 2018.

Przed startem od lewej: Joanna Pajkowska, Bogusław Witkowski i Aleksander Nebelski

Regaty załóg dwuosobowych, które w tym roku mają rangę Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC, przyciągnęły na start wielu doskonałych żeglarzy. Spośród trzynastu jachtów uczestniczących w zmaganiach dziesięć walczy o mistrzostwo Polski ORC, a trzy pozostałe łódki rywalizują w grupie Open w ramach regat SummerHeat DOUBLE. Wśród zawodników walczących w ORC znalazł się m.in. Andrzej Kopytko (Ocean17), uczestnik transatlantyckich regat samotników OSTAR 2017 i Szymon Kuczyński (Jacht Klub Kamień Pomorski), który w tym roku jako trzeci Polak opłynął świat w rejsie solo non-stop.

Od lewej sędzia regat Bartosz Gruszka i dbający o sprawy organizacyjne Piotr Radzik

Podszedłem do Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg jednoosobowych i do tych regat trochę z marszu, ale nie chciałem tracić czasu na przygotowania – mówi Szymon Kuczyński. – Cały czas na łódce jest coś robione pod kątem regat i z biegiem czasu wyniki powinny być coraz lepsze. Na mistrzostwach samotników byłem ósmy, na Nord Cupie trzeci – zobaczymy, jak będzie tutaj. Mamy najwolniejszą łódkę w stawce, a prognoza nam nie sprzyja.

W mistrzostwach wystartował też Kuba Marjański (AKM Gdańsk), który 15 lipca zdobył srebrny medal na Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych.

Zobaczymy, czy uda się zdobyć kolejny medal, bo pogoda będzie rozdawać karty – mówi Kuba Marjański. – Prognoza jest zmienna, więc jak ktoś dobrze się wstrzeli w dobre miejsce, to ma większe szanse. Na pewno będziemy walczyć.

W SummerHeat DOUBLE – Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski płynie również Joanna Pajkowska, samotniczka i zwyciężczyni transatlantyckich regat załóg dwuosobowych TwoSTAR 2017, z Aleksandrem Nebelskim. Nie uczestniczą oni jednak w wyścigu, ale dbają o bezpieczeństwo innych żeglarzy.

Jesteśmy łódką osłonową lub, jak to ładnie nazywają, aniołem – mówi Joanna Pajkowska. – Ludziom ten pomysł się podoba, bo jednak wszyscy jesteśmy amatorami. Podczas regat będziemy wywoływać załogi przez radio i upewniać się, że wszystko jest w porządku. Też płyniemy we dwójkę, jak reszta uczestników, ale będziemy mogli wspomagać się silnikiem.

Uroczystość otwarcia regat rozpoczęła się o godzinie 10, a uczestniczyli w niej organizatorzy, zawodnicy, sędziowie oraz Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego. O godzinie 12 jachty rozpoczęły wyścig. Trasa, którą muszą pokonać żeglarze liczy około 300 Mm i biegnie z Gdyni w stronę boi Ölands Södra Grund, Łeby i z powrotem do Gdyni. Powrotu pierwszych załóg można się spodziewać w poniedziałkowy wieczór.

Uroczyste zakończenie SummerHeat DOUBLE – Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC 2018 odbędzie się w niedzielę 12 sierpnia o godzinie 13 w Gdyni podczas targów Wiatr i Woda.

Zmagania żeglarzy można obserwować na trackingu.

Tekst: Jędrzej Szerle (www.zeglarski.info)
Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Polska kadra Mistrzostw Świata Juniorów powitana w Gdyni

Next

Port Gdańsk z rekordem przeładunków

Zobacz również