Po 102 dniach, 23 godzinach. 1 minucie rejsu non stop po Oceanie Południowym, załoga jachtu Katharsis II minęła linię mety w australijskim Hobart na Tasmanii. Na pokładzie jachtu żegluje ppor. mar. Ireneusz Kamiński na co dzień instruktor w Ośrodku Szkolenia Morskiego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Marynarki Wojennej.

Wyprawa jachtu, której celem było okrążenie Antarktydy żeglując non stop poniżej 60O szerokości geograficznej południowej, zakończyła się sukcesem. Na okrążenie najzimniejszego kontynentu świata, polscy żeglarze potrzebowali 72 dni, 5 godzin, 33 minuty i 43 sekundy. Dotychczas żadnym żeglarzom nie udało się tego dokonać, a podejmowane próby kończyły się niepowodzeniami. Sukces naszych żeglarzy odbił się głośnym echem nie tylko w polskim środowisku żeglarskim, ale również w mediach światowych. Załoga otrzymała gratulacje m.in. od Prezydenta RP oraz Marszałka Sejmu RP.

Żeglugę po wodach Antarktyki uznaje się za najbardziej ekstremalne żeglarstwo oceaniczne. Żeglarze spotykają się tutaj nie tylko z silnymi i gwałtownymi sztormami, mgłami, intensywnymi śnieżycami, przenikliwym zimnem, ale przede wszystkim z niebezpiecznymi przeszkodami lodowymi w postaci gór lodowych i paku lodowego. Dodatkowym utrudnieniem były ciemne noce, które rozpoczęły się w połowie lutego, co znacznie spowolniło tempo żeglugi. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, podczas nocy ograniczano prędkość, a do obserwacji wykorzystywano radar oraz kamery termowizyjne. Mimo bardzo dobrego przygotowania załogi i jachtu, nie obyło się bez awarii. W okolicach Przylądka Horn pęknięciu uległa szyna mocowania grota do masztu oraz zauważono duże pęknięcie jednego z żurawików utrzymującego ponton. Do najpoważniejszego uszkodzenia doszło podczas sztormu, gdy gwałtowna zmiana kierunku wiatru doprowadziła do niekontrolowanego zwrotu przez rufę, co skutkowało złamaniem bomu grota.

W trakcie rejsu pobrano próbki do przeprowadzenia serii pomiarów wody na zawartość mikrocząsteczek tworzywa sztucznego oraz umieszczono w wodach Antarktyki trzy boje pomiarowe w ramach międzynarodowego programu badawczego ARGO.

Zdjęcia i więcej informacji o wyprawie można znaleźć na www.antarcticcircle60S.com, Facebooku Antarctic Circle 60 s oraz blogu www.Katharsis II.com

Ppor. mar. Ireneusz Kamiński

Zdjęcia: Katharsis II

Previous

450 lat polskiej administracji morskiej

Next

Horyzont II przy Nabrzeżu Francuskim

Zobacz również