Zajęcia praktyczne to najefektywniejsza forma przyswajania wiedzy. Korporacja Budowlana DORACO, patron międzywydziałowego kierunku Inżynieria morska i brzegowa Politechniki Gdańskiej, zaprosiła zatem studentów na wybrane, aktualnie realizowane przez spółkę inwestycje hydrotechniczne.

Wizyty szkoleniowe studentów Inżynierii morskiej i brzegowej na budowach hydrotechnicznych są istotnym elementem współpracy DORACO i Politechniki Gdańskiej w ramach tego kierunku – mówi Piotr Siemaszko, Dyrektor Oddziału Hydrotechniki w DORACO. – Inżynierowie DORACO, eksperci w dziedzinie hydrotechniki, chętnie dzielą się praktyczną wiedzą związaną z realizowanymi kontraktami, zaś studenci mają możliwość poznać specyfikę prac hydrotechnicznych, w zależności od stopnia zaawansowania i wielkości danego projektu.

W piątek 14 czerwca br., studenci Inżynierii morskiej i brzegowej odwiedzili Nabrzeża OPP i Mew w Porcie Gdańsk, gdzie trwają zaawansowane prace żelbetowe, powstaje nawierzchnia nabrzeża, a na odcinku Mew wykonywana jest konstrukcja płyty nabrzeża. Następnie grupa przeszła na nabrzeże BON, gdzie zrealizowano już roboty kafarowe – pogrążono ściankę typu combi-wall oraz wykonano pale CFA. Aktualnie wykonywane są tam wygaszacze fal, których zadaniem będzie rozpraszanie energii falowania oraz niwelowanie zjawiska fali odbojowej.

Kolejnym punktem wyjazdu była budowa terminalu pasażerskiego w Porcie Gdynia. To obecnie kluczowy projekt portu, jego zrealizowanie umożliwi przyjmowanie jednostek promowych wielkości 245 metrów. Trwają tu prace związane z wykonywaniem palowania pod budynek terminalu oraz prace przygotowujące do rozbudowy i modernizacji nabrzeża.

Możliwość bezpośredniej obserwacji prac na budowach hydrotechnicznych to dla studentów naszego kierunku wyjątkowa okazja, aby wiedzę teoretyczną skonfrontować z praktyką. Podczas takich wizyt studenci widzą, jak faktycznie wygląda praca na budowach. Mogą także na bieżąco rozmawiać o nurtujących ich kwestiach z doświadczonymi pracownikami – powiedział na zakończenie spotkania Jacek Frost z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, opiekun grupy.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Struzik, materiały prasowe DORACO

Previous

Gdynia 400 DOUBLE wystartowały

Next

Był wiatr, była walka – w Sopocie rozegrano Trzy Mola 2019

Zobacz również