Trzeci rok z rzędu, a szósty w historii, regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej wygrał Jacek Noetzel, komandor UKS Navigo Sopot na katamaranie A-class „Exploder”.

90 jachtów rywalizowało w sobotę 5 października w 68. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej, jednej z najważniejszych polskich imprez morskich, organizowanych od 1952 roku przez Yacht Klub „Stal” Gdynia. Ani silny wiatr i wysokie fale, ani silna konkurencja nie przeszkodziły Jackowi Noetzlowi w kolejnym zwycięstwie. Komandor klubu UKS Navigo Sopot tym samym po raz szósty zdobył to trofeum – wcześniej w latach 2006, 2010, 2011, 2017 i 2018.

Dzisiejszy dzień był wymagający przez fale, które mają duży wpływ na moją łódkę, która waży 90 kilogramów i ma 5,5 metra długości – tłumaczy Jacek Noetzel. – Teoretycznie powinna ona latać nad wodą, ale w takich warunkach to się nie udało, bo wbiłbym się w następną falę i byłaby wywrotka za wywrotką.

W grupie I, dla jachtów o długości powyżej 12 metrów, zwyciężył „Globe” ze sternikiem Zbigniewem „Gutkiem” Gutkowskim (Yacht Club Sopot). Drugie miejsce zajął brązowy medalista tegorocznych mistrzostw Europy w klasie ORC – „Scamp 27” ze sternikiem Witoldem Karałowem, a trzecie „Fujimo” z Tomaszem Kosobuckim (Lubelska Grupa Regatowa).

Warunki były bardzo fajne, ale zarazem trudne – szczególnie, że płynąłem z amatorską załogą – mówi Zbigniew „Gutek” Gutkowski. – Dlatego podwójnie cieszę się, że udało się wygrać.

W grupie II, dla jednostek o długości od 9 do 12 metrów, najlepsza była „Bluesina” Piotra Falka (JKM „Gryf” Gdynia). Kolejne miejsca na podium zajęły „Caravela” Andrzeja Glebowa i „Zoltar” Ireneusza Siwka (YKP Gdynia). W grupie III (jachty do 9 metrów) triumfował „B/Oned” Radosława Cierpiała (Anwil Włocławek), druga była „OY2 Delphia 24” Bartosza Makały, a trzecia „Little Johnka” Konrada Smolenia (YKP Gdynia).

W rywalizacji katamaranów w grupie IV zwyciężył oczywiście Jacek Noetzel, który nieznacznie wyprzedził Jakuba Surowca na „Almar Sailing” i Andrzeja Senkusa (obaj UKS Navigo Sopot) na „Exploderze AD3”. W grupie V (jachty mieczowe) zwyciężył sternik Przemek Zagórski (YK „Stal” Gdynia) na „505 White Wood Sailing Team”, drugie miejsce zajął Marcin Panek na „POL 8665”, a trzecie Marcin Styborski (PG Racing Politechnika Gdańska) na „PG Racing III”.

Równie prestiżową nagrodę co tytułowa Błękitna Wstęga, czyli Czerwoną Latarnię dla ostatniego jachtu na mecie, przyznano Sebastianowi Rudzińskiemu na jachcie „Saily”.

Na zakończeniu regat przyznano też nagrody specjalne. Najszybszym klasycznym jachtem drewnianym został „Copernicus” ze sternikiem Stanisławem Grochowskim (YK „Stal” Gdynia), najstarszym klasycznym jachtem był „Orion” ze Zbigniewem Witbrotem (JKM „Gryf” Gdynia). Najstarszym uczestnikiem był 90-letni Leon Godlewski z Polskiego Klubu Morskiego, a najmłodszym 8-letni Marceli.

Uważam, że tegoroczna edycja bardzo się udała – mówi Jarosław Kukliński, komandor Yacht Klubu „Stal” Gdynia. – Pasowała nam pogoda, a mimo tak silnego wiatru wystartowały też łódki mieczowe. Ważne, że wszyscy dopłynęli i są zadowoleni. Cieszę się też, że w grupie V zwyciężyła z naszego klubu.

WYNIKI – kliknij

Partnerem Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej był Pomorski Związek Żeglarski, a patronem medialnym portal Żeglarski.info.

Tekst: Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Chrzest statku wielozadaniowego w PRCiP

Next

Port Gdynia cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów i armatorów

Zobacz również