10 lutego w Pucku odbyły się tradycyjne obchody zaślubin Polski z morzem, poczynionych 10 lutego 1920 roku przez generała Józefa Hallera, symbolicznym wrzuceniem pierścienia do wód Zatoki Puckiej. Tego roku przypadła 99. rocznica tego wydarzenia.

Uroczystości na puckim rynku przed siedzibą władz miasta, rozpoczął meldunek dowódcy Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej, który odebrał dowódca 3 FO kmdr. Mirosław Jurkowlaniec, chwilę później na maszt powędrowała flaga narodowa, oczywiście przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Na placu wielu ważnych gości, wśród nich przedstawiciele środowisk politycznych, stowarzyszeń, oficerowie Marynarki Wojennej i PMH, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej z całego kraju. Ważnym gościem był generał brygady Jarosław Kraszewski z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tutaj reprezentujący Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Zgromadzonych witała burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska, przemawiał w imieniu Ligi Morskiej i Rzecznej, jej prezes kpt. ż. w. dr Andrzej Królikowski. Jak co roku zarząd miasta i LMiR wspólnie organizowali te zaszczytne obchody.

Uroczyści dalsze, już w puckim porcie rybackim, poprzedziła msza św. tradycyjnie odprawiona w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła przez
arcybiskupa metropolitę gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Podczas mszy dokonano wręczenia odznaczeń Związku Piłsudczyków RP.

Po mszy w puckiej Farze uczestnicy przenieśli się do portu rybackiego, gdzie krótkim koncertem patriotycznym rozpoczęto dalszą część uroczystości.

Głos zabrał Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, odczytując list od Prezydenta RP.

Następnie list od Marszałka Sejmu RP odczytał Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Roman Dambek, wystąpił Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, głos zabrała Burmistrz Miasta Puck Hanna Pruchniewska i członek Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Kazimierz Formela, padło zapewnienie, że rok 2020 zostanie, z racji obchodów 100-lecia zaślubin, oficjalnie ogłoszony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem.

Przyszedł też czas na oczekiwany moment obchodów tego święta. Do akcji wkroczył prezes LMiR Andrzej Królikowski wraz z kapitułą tego odznaczenia, aby rozpocząć wręczanie najważniejszych wyróżnień Ligi Morskiej i Rzecznej – Pierścieni Hallera oraz krzyży Pro Mari Nostro. Pierścienie Hallera otrzymali: dr inż. Jerzy Litwin, długoletni dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego (obecnie na emeryturze); Dziekan MW Ksiądz Prałat kmdr dr Marian Próchniak; Senator RP Jerzy Wcisła oraz Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.

Krzyże Pro Mari Nostro wręczono, po zapowiedzi sekretarza LMiR Tadeusza Kuśmierskiego. Krzyże przyznano: Terminalowi Kontenerowemu DCT w Gdańsku, na ręce jego wiceprezesa Adama Żołnowskiego; Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na ręce jego dyrektora Tomasza Miegonia; prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego dr. Fryderykowi Tomali; Stefanowi Stalpińskiemu ze Szkolnego Koła LMiR w Nieszawie oraz Tadeuszowi Kuśmierskiemu.

Tego roku, jak mówiono, nie mógł z powodu awarii dolecieć śmigłowiec z wieńcem upamiętniającym zaślubiny składanym dorocznie w wodach Zatoki Puckiej. Nastąpiło zatem uroczyste złożenie wieńców przez przybyłe delegacje pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

Jeśli o mnie chodzi, to przypadł mi do serca ten właśnie widok wspólnego złożenia wieńca i oddania hołdu pamięci od Samorządu Województwa Pomorskiego. Z lewej Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Piotr Karczewski Radny Województwa Pomorskiego : )

Na zakończenie uroczystości odbyło się jeszcze bardzo sympatyczne spotkanie okolicznościowe w Urzędzie Miasta Pucka.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

93. urodziny Gdyni

10 lutego, począwszy od roku 1926 jest uznawany za dzień, w którym narodziło się należące do najmłodszych polskich miast – Gdynia. Jak co roku obchody zaślubin Polski z morzem w Pucku przebiegają równolegle z obchodami urodzin Gdyni. W tym roku po raz pierwszy uroczystości odbyły się przy nowo wybudowanym Pomniku Polski Morskiej, gdzie po apelu delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Obserwował to Piotr Januszewski, co obrazują poniższe zdjęcia (cs).

Previous

Obrady VII. Konwentu Morskiego

Next

Branża morska szuka pracowników

Zobacz również