Tradycyjnie przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta w ręce żeglarzy oznacza, że teraz oni tu rządzą, co prawda tylko przez trzy dni… 5 lipca br. o godz. 18.00 u progów Dworu Artusa, pod czujnym okiem Neptuna, dokonało się przekazanie klucza do bram miasta Gdańska w ręce żeglarskiej delegacji.

Przed ceremonią, pierwszy z prawej kapitan Jerzy Jaszczuk – to z jego inicjatywy doszło do całościowego odnowienia żaglowca „Generał Zaruski” , który dzisiaj jest flagową jednostką miasta Gdańsk, a kapitan Jerzy jego dowódcą

Ceremonię prowadził Michał Juszczakiewicz, obecny był prezes Fundacji Gdańskiej (współorganizatora Baltic Sail) Jacek Bendykowski, a zanim rozpoczęła się ceremonia – krótki koncert dał Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” powstały z inicjatywy Jacka Jankowskiego w 2012 roku.

Za chwilę żeglarzom dostanie się klucz z rąk wiceprezydenta Gdańska Piotra Borawskiego
Przemawia prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski

Po tak przeprowadzonej uroczystości zebrani przed Dworem Artusa mieszkańcy i goście miasta, wspólnie z grupami rekonstrukcyjnymi ruszyli na Wyspę Ołowiankę, gdzie na przygotowanej specjalnie scenie rozpoczął się XX Ogólnopolski Festiwal „Szanty pod Żurawiem”, przygotowany i prowadzony przez Michała Juszczakiewicza.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Baltic Sail 2019 rejs żaglowcem Joanna Saturna

Next

Baltic Sail 2019 - żeglarska parada

Zobacz również