Stocznia Crist S.A. rozpoczyna prace produkcyjne nad budową w części wyposażonego kablowca dla francuskiego armatora (Nexans Subsea Operations) – w poniedziałek odbyło się pierwsze cięcie blach na jednostkę.

Kablowiec Nexans Aurora, z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, powstanie według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund. Statek będzie przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich zdolności manewrowych i utrzymywaniu pozycji.

– NB 314 „Nexans Aurora”, to kolejny po NB 312 „National Geographic Endurance” czy NB 311 „Color Hybrid” projekt, który powstanie w CRIST dzięki współpracy z naszymi norweskimi partnerami, ze stoczni Ulstein – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A.

Zaawansowana jednostka o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 ton pomieści na pokładzie 90-osobową załogę. Będzie przystosowana do układania kabli energetycznych, w tym układania kabli w wiązkach, ich łączenia, naprawy i ochrony. Dodatkowym wyposażeniem będzie kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton.

W części wyposażona jednostka będzie budowana w stoczni CRIST, ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein, natomiast odbiorcą finalnym jest firma Nexans z Francji. Główną działalnością firmy są zaawansowane rozwiązania w zakresie okablowania i łączności. Mając ponad 120 lat doświadczenia Nexans zatrudnia obecnie ponad 26 000 osób.

Podstawowe dane jednostki:

Planowy termin realizacji: wiosna 2020

Długość jednostki: 149,9 m

Szerokość jednostki: 31 m

Masa całkowita: 17 tys. ton Załoga: 90 osób

Tekst i wizualizacja: materiały prasowe CRIST S.A.

Previous

Styczeń 2019 utrzymał przeładunki na plusie

Next

W Porcie Gdynia powstanie nowy Publiczny Terminal Promowy. Konferencja ZMPG S.A. podsumowująca 2018 rok

Zobacz również