27 czerwca br., w ramach obchodów Święta Morza w Gdyni, Urząd Morski i Polska Żegluga Bałtycka zaprosili na pokazowe ćwiczenia „Korsarz-19” .

Prom PŻB „Nova Star” właśnie cumuje przy kei w terminalu przy Westerplatte
Pierwsze wejście na prom Nova Star w Nowym Porcie na dzisiejsze pokazy antyterrorystyczne w Gdyni. Witają nas kapitan statku (z lewej) Gabriel Rosiak i intendent Paweł Jackowski

Ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych to niewątpliwie atrakcja dla mieszkańców Gdyni oraz turystów odwiedzających w tych dniach nasze miasto. Z uwagi na rejon ćwiczenia (okolice Akwarium Gdyńskiego), była to także wyjątkowa okazja przyjrzenia się z lądu działaniom służb oraz instytucji odpowiedzialnych za reagowanie na zagrożenie terrorystyczne na morzu. Ilość jednostek pływających, w tym łodzi bojowych, samolotów i śmigłowców, promu, który odegrał rolę jednostki opanowanej przez terrorystów, a także widowiskowość poszczególnych epizodów stanowiły o szczególnej atrakcyjności naszej oferty na spędzenie czwartkowego popołudnia dla wszystkich, bez względu na wiek i zainteresowania – każdy znalazł coś dla siebie!

W pokazie działań uczestniczyły m.in.:

– łodzie bojowe Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” i JW Formoza, jednostki pływające SAR: „Sztorm” i „Wiatr”, okręt rakietowy t.„Orkan”, holownik pożarniczy „Fairplay 26”, łódź patrolowa Morskiego Oddziału Straży Granicznej typu „Strażnik”, jednostki pływające Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Komisariatu Wodnego Policji i Izby Administracji Skarbowej, „pozoranci” z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni;

– śmigłowiec ratowniczy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, samolot patrolowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

W ramach ćwiczeń miało miejsce:

  • rozpoznanie z powietrza,
  • abordaż sił specjalnych z szybkich łodzi RIB
  • podjęcie rozbitków zarówno z jednostki pływającej, jak i z wody przez śmigłowiec ratowniczy i jednostki SAR,
  • ewakuacja „rannego” ze Skweru Kościuszki przez śmigłowiec LPR,
  • defilada jednostek nawodnych – prezentacja sił biorących udział
    w ćwiczeniu pokazowym.

Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urząd Morski w Gdyni

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (i komentarz)

Previous

Historyczny wieczór na „Darze Pomorza”

Next

Żeglarze uczcili kapitana Aleksandra Bereśniewicza

Zobacz również