Wodowanie najnowszej książki prof. Antoniego F. Komorowskiego odbyło się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”. Była to okazja nie tylko do spotkania z autorem i kupienia książki, ale też poznania pasjonującej historii stacji ratownictwa brzegowego.
„Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” to najnowsze dzieło prof. Antoniego F. Komorowskiego, kontradmirała Marynarki Wojennej i kapitana jachtowego, a zarazem jednego z najbardziej znanych badaczy tematyki morskiej. W książce tej przybliżył on ratownictwo brzegowe na przełomie XIX i XX wieku na terenie dzisiejszego polskiego wybrzeża – od Świnoujścia do Piasków.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć oczywiście chrztu, czyli pokropienia książki szampanem przez Krystynę Szulczewską – matkę chrzestną.
– Podstawową zasadą przy nauczaniu żeglowania jest bezpieczeństwo – mówi Leopold Naskręt, sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który wsparł wydanie książki. – Wiąże się to z poznawaniem technik ratowniczych. Podczas kursów nie zawsze jest możliwość pokazania historii ratownictwa morskiego. Dlatego cieszę się, że taka publikacja się ukazała.
W środę 26 czerwca „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” zostało uroczyście zwodowane na statku-muzeum „Dar Pomorza”. Ceremonia, którą poprowadził dziennikarz i żeglarz Marek Kański, była okazją do przybliżenia historii stacji brzegowych, obejrzenia archiwalnych zdjęć i rycin oraz zadania pytań autorowi.
– Z 30 stacji brzegowych pozostało do dzisiaj 16 – opowiada prof. Antoni F. Komorowski. – Najciekawsza jest w Gdańsku. Spacerując po Sobieszewie dostrzegłem znajome kształty wrót garażowych, przerobionych na okno. I od razu wiedziałem, że musiała to być wcześniej stacja. Teraz budynek ma zmieniony kształt i znajduje się w nim knajpa, której dzierżawcy nie mieli pojęcia o jego historii.
Książkę „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” wydała Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Marynarki Wojennej, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Uroczystość odbyła się w ramach Święta Morza w Gdyni.
Tekst: Jędrzej Szerle/www.zeglarski.info
Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (również komentarz)