Wodowanie najnowszej książki prof. Antoniego F. Komorowskiego odbyło się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”. Była to okazja nie tylko do spotkania z autorem i kupienia książki, ale też poznania pasjonującej historii stacji ratownictwa brzegowego.

Od lewej: prorektor ds. kształcenia kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski, prof. AMW, również sprawujący nadrzędną rolę nad wydawnictwem Akademii Marynarki Wojennej (współwydawcą książki) oraz Autor książki, profesor dr hab. kontradmirał Antoni Komorowski
Uroczystość prowadził i do tablicy prosił red. Marek Kański

„Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” to najnowsze dzieło prof. Antoniego F. Komorowskiego, kontradmirała Marynarki Wojennej i kapitana jachtowego, a zarazem jednego z najbardziej znanych badaczy tematyki morskiej. W książce tej przybliżył on ratownictwo brzegowe na przełomie XIX i XX wieku na terenie dzisiejszego polskiego wybrzeża – od Świnoujścia do Piasków.

Prezes współwydającej książkę Fundacji Promocji POiGM, Cezary Spigarski (ja znaczy się): „Szczególne słowa uznania należą się redaktor książki, Elżbiecie Przybylskiej – „trudnego” i bardzo kompetentnego przeciwnika – ale im trudniejszy i bardziej spostrzegawczy jest redaktor – tym lepiej przygotowane do wydania dzieło” . Wyraziłem też przekonanie i podziękowałem za bardzo dobrą współpracę wydawniczą dyrektor akademickiego wydawnictwa Aleksandrze Szudrowicz
Pani dyrektor Aleksandra pochwaliła naszą współpracę, co więcej, nikomu nie powiedziała, że troszeczkę rozrabiałem… :)
Autor wspomniał o pewnych trudnościach ze zdobyciem niektórych materiałów, wystawianiu aparatu ponad płot i wspomaganiu lotniczym… :)
Prorektor Dariusz Bugajski chwalił wygląd i przygotowanie książki. Nie umknęło też jego uwadze, o czym bardzo pozytywnie się wyraził, że została zadedykowana zmarłemu dwa lata temu, związanemu z Akademią Marynarki Wojennej komandorowi Adamowi Szulczewskiemu, współpracownikowi profesora Antoniego Komorowskiego, współautorowi i tłumaczowi tekstów na język niemiecki
Recenzent monografii, profesor dr hab. kapitan ż.w. Daniel Duda, po kilku słowach jeszcze z drobnym upominkiem, za chwilę także ryngraf w imieniu dyrektora Służby SAR Macieja Zawadzkiego

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć oczywiście chrztu, czyli pokropienia książki szampanem przez Krystynę Szulczewską – matkę chrzestną.

Jak mi później wyznała Pani Krystyna – była bardzo wzruszona i szczęśliwa, że pamięć o jej zmarłym mężu zachowana zostanie dla następnych pokoleń

Podstawową zasadą przy nauczaniu żeglowania jest bezpieczeństwo – mówi Leopold Naskręt, sekretarz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który wsparł wydanie książki. – Wiąże się to z poznawaniem technik ratowniczych. Podczas kursów nie zawsze jest możliwość pokazania historii ratownictwa morskiego. Dlatego cieszę się, że taka publikacja się ukazała.

W środę 26 czerwca „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” zostało uroczyście zwodowane na statku-muzeum „Dar Pomorza”. Ceremonia, którą poprowadził dziennikarz i żeglarz Marek Kański, była okazją do przybliżenia historii stacji brzegowych, obejrzenia archiwalnych zdjęć i rycin oraz zadania pytań autorowi.

Z 30 stacji brzegowych pozostało do dzisiaj 16 – opowiada prof. Antoni F. Komorowski. – Najciekawsza jest w Gdańsku. Spacerując po Sobieszewie dostrzegłem znajome kształty wrót garażowych, przerobionych na okno. I od razu wiedziałem, że musiała to być wcześniej stacja. Teraz budynek ma zmieniony kształt i znajduje się w nim knajpa, której dzierżawcy nie mieli pojęcia o jego historii.

Jeszcze tylko prezentacja książki i za chwilę tradycyjne dedykacje

Książkę „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” wydała Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Marynarki Wojennej, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Uroczystość odbyła się w ramach Święta Morza w Gdyni.

Tekst: Jędrzej Szerle/www.zeglarski.info

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (również komentarz)

Książka jest do nabycia w naszej księgarni – kliknij

Previous

Konferencja i wizja lokalna na pogłębianym torze wodnym do Portu Północnego

Next

Ćwiczenie pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych p.k. „KORSARZ – 19”

Zobacz również