10 maja br. w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się uroczyste zakończenie projektu iMEN „Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie na Wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni”. W ramach projektu uczelnia zyskała 20 nowocześnie wyposażonych laboratoriów, w tym sprzęt, który stanowi innowację na rynku szkoleniowym – symulator nawigacyjno-radarowy oraz symulator siłowni okrętowej

W uroczystości na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uczestniczyli: dr Wiesław Byczkowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, dr Zygmunt Krasiński, Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, dr Adam Mikołajczyk, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Uczestnicy spotkania podsumowali działania związane z realizacją projektu iMEN, a także omówili szczegóły dalszej współpracy samorządu województwa pomorskiego i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w obszarze pozyskiwania środków z funduszy europejskich na rozwój badań naukowych i innowacji, szczególnie w kontekście nowego programu badawczego Unii Europejskiej „Horyzont Europa”.

W ramach wydarzenia Rektor UMG prof. Janusz Zarębski oraz Wicemarszałek Województwa Pomorskiego dr Wiesław Byczkowski dokonali symbolicznego otwarcia laboratoriów, które powstały w ramach projektu iMEN. Tego dnia dla gości udostępniony został także najnowocześniejszy na rynku symulator nawigacyjno-radarowy na Wydziale Nawigacyjnym UMG.

Poprzez udział w projekcie iMEN uczelnia zyskała innowacyjną bazę szkoleniową w postaci m.in. najnowocześniejszego na rynku symulatora elektrowni okrętowej, a także laboratoriów mechatroniki i robotyki, automatyki okrętowej i przemysłowej, optoelektroniki, urządzeń radiokomunikacyjnych oraz techniki światłowodowej. Dzięki zaawansowanej technologicznie bazie dydaktyczno-szkoleniowej studenci zdobywają praktyczne umiejętności na symulatorach odpowiadających warunkom rzeczywistym.

Projekt „Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie praktyczne na Wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni – zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych” (iMEN) był realizowany przez Uniwersytet Morski w Gdyni w latach 2016-2019 w ramach Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego i został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Łączna wartość projektu wyniosła 11 411 420,16 zł.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe UM Gdynia

Previous

Zakończenie regat WarmUp Double

Next

Pierwsze w historii lądowanie śmigłowca na polskim okręcie klasy korweta

Zobacz również