Bezpieczeństwu i ratownictwu morskiemu na przełomie XIX i XX wieku poświęcił swoją nową książkę profesor Antoni F. Komorowski. Jej wodowanie odbędzie się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”.

Prof. Antoni F. Komorowski, kontradmirał Marynarki Wojennej i kapitan jachtowy, jest jednym z najbardziej znanych badaczy tematyki morskiej. Ma na koncie publikacje poświęcone m.in. historii żeglarstwa, np. „Jacht Klub Marynarki Wojennej 1958–1988”, nawigacji – „Historia techniki nawigacyjnej” i „Urządzenia nawigacyjne jachtów morskich”, oraz statków – „Okręty szkolne Polskiej Marynarki Wojennej 1920–1997”.

„Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” to najnowsza książka napisana przez prof. Antoniego F. Komorowskiego, a wydana przez Fundację Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni przy wsparciu Muzeum Marynarki Wojennej, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Wodowanie łodzi ratowników brzegowych (zdjęcie z książki)

Autor podzielił pracę na cztery rozdziały. W pierwszym opisał historię Niemieckiego Towarzystwa Ratowania Rozbitków, a w drugim omówił wyposażenie stacji ratownictwa. Trzecia, najobszerniejsza część, to przedstawienie wszystkich stacji ratownictwa brzegowego na terenie dzisiejszego polskiego wybrzeża – od Świnoujścia do Piasków. Czwarty rozdział kontradmirał Marynarki Wojennej poświęcił polskim stacjom ratownictwa morskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Książkę urozmaica 99 rysunków i zdjęć przedstawiających m.in. budynki stacji ratownictwa brzegowego, łodzie i wyposażenie ratowników. Uroczyste wodowanie książki Antoniego F. Komorowskiego „Bezpieczeństwo i ratownictwo morskie na południowym Bałtyku. Przełom XIX i XX wieku (od Świnoujścia do Piasków)” odbędzie się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza” o godzinie 18.30.

Promocja publikacji Antoniego F. Komorowskiego jest częścią obchodów Święta Morza w Gdyni.

Tekst: Jędrzej Szerle/www.zeglarski.info

Projekt okładki: Leonard Rosenkranz

Serdecznie zapraszamy!Previous

III Żeglarska Parada Świętojańska rozświetliła Gdynię

Next

W hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę

Zobacz również