Zakończyły się zmagania najlepszych polskich samotników. Złote medale w PRO-AIR Cup – Mistrzostwach Polski Samotników zdobyli Łukasz Trzciński na „PGO Good Speed” i Piotr Adamowicz na „Neoprofil”.

W niedzielę 21 lipca, drugiego dnia zmagań w PRO-AIR Cup, czyli Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC załóg jednoosobowych, ponownie pogoda dyktowała warunki. Przy bardzo zmiennym wietrze udało się przeprowadzić jeden długi oraz jeden krótki wyścig i wyłonić mistrzów Polski w tej formule.

Jeżeli chodzi o przebieg i rywalizację, to PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników były udane – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Stawka zawodników była wyśmienita, emocje sportowe duże, a pogoda kapryśna, zmuszająca tym samym żeglarzy do pokazania pełni kunsztu. W Marinie Yacht Park, która była bazą regat, żeglarzom niczego nie brakowało.

W Mistrzostwach Polski Samotników grupie A (CDL > 8,00) pierwszy był Łukasz Trzciński (niezrzeszony) na jachcie „PGO Good Speed”. Drugą lokatę, z identyczną liczbą punktów, zajął Piotr Chylarecki (JKM „Gryf” Gdynia) na „Caraveli 950”. Trzeci był Jacek Chabowski (Sailing Factory) na „Polledzie 2”. Tym samym ubiegłorocznym zdobywcom złotego i brązowego medalu udało się je obronić.

Nie spodziewałem się tego zwycięstwa, bo warunki były bardzo trudne – mówi Łukasz Trzciński. – Wiatr rozdawał karty, więc potrzeba było dużo szczęścia. Ale czuję pewien niedosyt, bo w długim wyścigu mogłem popłynąć lepiej. Teraz z załogą „PGO Good Speed” skupiamy się na mistrzostwach Europy ORC, które odbędą się w Szwecji.

W grupie B (B – CDL ≤ 8,00) niekwestionowanym zwycięzcą z czterema wygranymi wyścigami został Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk) na „Neoprofilu”. Drugie miejsce – podobnie jak w zeszłym roku – zajął Kuba Marjański (AKM Gdańsk) na „Busy Lizzy”, a trzecie Jacek Roszyk (ŻLKS Poznań) na „Smoke”.

Piotr Adamowicz otrzymał również Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego za zwycięstwo w długim wyścigu.

To były moje pierwsze samotne regaty morskie w 53-letniej żeglarskiej karierze i przyjemnie było je wygrać – mówi Piotr Adamowicz. – Dwa tygodnie przygotowywałem jacht i to się opłaciło.

Jedną z niespodzianek w PRO-AIR Cup było czwarte miejsce Michała Brudnickiego (niezrzeszony) na jachcie „Amaris”, dla którego były to… drugie regaty w życiu.

Bardzo mnie cieszy ten wynik, ale mam apetyt na więcej – mówi Michał Brudnicki. – Gdyby nie zmiana wiatru w trzecim wyścigu, to miałbym spore szanse nawet na medal. Ten debiut zachęca do kolejnych startów. Zwłaszcza, że atmosfera była bardzo przyjemna i przyjacielska, mimo że każdy starał się wygrać.

Żeglarze oprócz pucharów otrzymali także nagrody. Wszyscy uczestnicy dostali chemię jachtową firmy Rooto System, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc również vouchery na szkolenie na symulatorze Szkoły Morskiej w Gdyni oraz nagrody finansowe. Mistrzowie Polski otrzymali bon na 5000 zł, wicemistrzowie na 3000 zł, a zdobywcy trzeciego miejsca na 1500 zł. Ponadto dwa kombinezony wypornościowe firmy Griffin Group Marine wylosowali Jacek Roszyk i Łukasz Trzciński.

W imieniu wszystkich zawodników chciałem podziękować organizatorom i sędziom za bardzo fajną imprezę – mówi Jacek Chabowski. – Bardzo dziękujemy też sponsorom, bo takich nagród w polskim żeglarstwie morskim jeszcze nie było.

Tak atrakcyjne nagrody były zasługą sponsorów – PRO-AIR, Rooto System, Griffin Group Marine, Dalmor Property Managment i Szkoły Morskiej w Gdyni.

Bardzo się cieszę, że te wymagające mistrzostwa wpisały się w inauguracyjny sezon Mariny Yacht Park – tłumaczy Aleksandra Mietlicka, prezes Dalmor Property Managment Sp. z o.o., operatora Mariny Yacht Park. – Myślę, że będzie ona służyła zarówno żeglarzom podejmującym duże wyzwania, jak i tym początkującym oraz pływającym rekreacyjnie. A firma Dalmor jest zrośnięta z morzem, Gdynią i jego mieszkańcami, więc na pewno chcemy kontynuować współpracę ze środowiskiem żeglarskim.

Organizatorami PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników był JKM „Roda” Gdynia i PoZŻ, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System, Griffin Group Marine, Dalmor Property Managment z Polskiego Holdingu Nieruchomości i Szkoła Morska w Gdyni. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawowały portal Żeglarski.info, Żagle, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty weszły w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wyniki: https://new.myliveregatta.com/files/91/NB/wyniki.pdf

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana została czwarta odsłona imprezy – PRO-AIR Cup.

Tekst: Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

PRO-AIR Cup: jedenastu samotników rozpoczęło zmagania

Next

Odsłoniliśmy tablicę Czesława Marchaja

Zobacz również