Komandor Marek Padjas został wybrany w piątek 1 marca nowym grotmasztem Bractwa Kaphornowców, organizacji skupiającej żeglarzy, którzy pokonali Przylądek Horn.

Zgodnie z tradycją Walne Zgromadzenie Bractwa Kaphornowców odbyło się tego samego dnia co gala Nagrody Honorowej Rejs Roku. 1 marca o godzinie 14 w gdańskim Hotelu Mercure zebrało się ponad stu żeglarzy, żeby wybrać nowe władze organizacji. Grotmasztem na czteroletnią kadencję został Marek Padjas.

Kiedy kilka lat temu wstępowałem do Bractwa, nawet mi się nie śniło, że kiedykolwiek będę miał szansę kandydować na to stanowisko – opowiada Marek Padjas. – Kiedy padło moje nazwisko, poczułem wiatr w żaglach – zwłaszcza widząc, ilu młodych ludzi wstąpiło do naszej organizacji i chce w niej działać.

Urodzony w 1960 roku Marek Padjas całe życie związał z morzem. Zawodowo jest komandorem porucznikiem Marynarki Wojennej i współtwórcą Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Od lat zaangażowany w działalność społeczną, obecnie pełniąc funkcję wiceprezesa Ligi Morskiej i Rzecznej. Jest również pasjonatem żeglarstwa, z patentami kapitana oraz instruktora jachtowego i motorowodnego.

Chciałbym doprowadzić do lepszej współpracy z Ligą Morską i Rzeczną – zapowiada Marek Padjas. – Na pewno będziemy kontynuować program Kurs na Horn. Kolejnym etapem w zakresie edukacji morskiej młodzieży mógłby być konkurs podobny do „Młodzieży na morzu” organizowanej przez LMiR. Nagrodą byłby rejs po Bałtyku.

Nowy grotmaszt w najbliższym czasie powoła członków Kapituły Bractwa Kaphornowców. Na pewno znajdą się w niej dwaj poprzedni grotmasztowie – Czesław Dyrcz i Cezary Bartosiewicz.

Walne Zgromadzenie było też okazją do podsumowania czterech ostatnich lat działalności.

– Uważam, że zrobiliśmy kawał solidnej roboty – mówi Cezary Bartosiewicz, odchodzący grotmaszt Bractwa Kaphornowców. – Zrealizowaliśmy nasze zamierzenia i poszerzyliśmy działalność o program Kurs na Horn, w którym wzięło udział 10 194 uczniów. Odbił się on szerokim echem w mediach, spopularyzowaliśmy działalność Bractwa i udowodniliśmy, że nie jesteśmy grupą starszych, nobliwych panów, ale możemy zrobić coś fajnego. Możemy być dumni z tego, co zrobiliśmy w tej kadencji.

Podczas spotkania przyjęto również 41 nowych członków, wśród których znaleźli się niewidomi uczestnicy projektu Zobaczyć Horn, Justyna Kucińska i Dariusz Borowiak, którzy w maju ubiegłego roku opłynęli Przylądek Nieprzejednany oraz zwiedzili wyspy Ziemi Ognistej.

Źródło: www.zeglarski.info

Tekst: Jędrzej Szerle

Zdjęcia: Tadeusz Lademann

Previous

Pierwsze wodowanie w tym roku

Next

Srebrne Sekstanty za rok 2018 trafiły do zwycięzców

Zobacz również