Uczestnicy IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Form Modelarskich „Latarnie Morskie Bałtyckiego Wybrzeża” zostali nagrodzeni w piątek 31 maja w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Uroczystości towarzyszyło wodowanie książki „Polskie latarnie morskie na pocztówkach” Apoloniusza Łysejko.

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 39 im. kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza w Gdyni. Był skierowany do rodzin z województwa pomorskiego. Choć zadanie było wymagające – sporządzenie modelu latarni morskiej – spotkało się z dużym odzewem.

– Na konkurs wpłynęły dwadzieścia cztery prace – mówi Sabina Dawidowska, komisarz konkursu i dyrektor SP nr 39 w Gdyni. – Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom prac w tym roku był wyjątkowo wysoki. Łącznie przyznaliśmy osiem nagród i dwa wyróżnienia.

W jury zasiedli: prof. Antoni Komorowski z Akademii Marynarki Wojennej, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Apoloniusz Łysejko, dziennikarka Mira Urbaniak, komendant „Daru Młodzieży” Marek Menke, żeglarz i marynista Paweł Szczepanik oraz plastyk Spirydion Sierakowski.

Kategoria przedszkole

I miejsce: Szymon, Klaudia, Monika i Adrian Rusek
II miejsce: Wiktoria, Magdalena, Weronika i Marcin Żórawscy
III miejsce: Adam i Magdalena Kula
Wyróżnienie: Zuzanna i Tomasz Jarmołowiczowie i Elżbieta Jabłońska

Kategoria klasy I-III

I miejsce: Aurelia, Oliwia, Sylwia i Łukasz Czechowie
II miejsce: Radosław, Ewelina i Przemysław Rojkowie

Kategoria klasy IV-VIII i gimnazjum

I miejsce: Alicja i Ireneusz Gołuńscy
II miejsce: Nikola Czapla z tatą
III miejsce: Jakub Prokulewicz i Ryszard Kowalczyk
Wyróżnienie: Oleg Brylowski

Nagrody wręczali wicedyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Aleksander Gosk, przewodnicząca rady rodziców w SP nr 39 Joanna Magiera, komendant „Daru Pomorza” Wojciech Szewczykowski, Antoni Komorowski oraz Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, współorganizatora konkursu.

Po uhonorowaniu najlepszych modelarzy odbyła się druga część uroczystości, czyli wodowanie książki „Polskie latarnie morskie na pocztówkach” Apoloniusza Łysejko. Jest to kolejna jego książka poświęcona tym obiektom – wcześniej wydał m.in. „Polskie latarnie morskie”, „Historia latarni morskiej na Mierzei Wiślanej” oraz „Stilo. 100-lecie Latarni Morskiej”.

Kiedy w 2000 roku zbliżała się 80. rocznica powstania polskiej administracji morskiej, dyrekcja Urzędu Morskiego w Gdyni ustaliła, że będzie ją świętować – wspomina Apoloniusz Łysejko. – Z tej okazji do wielu osób i instytucji wysłano pocztówkę z latarnią morską, a one w odpowiedzi również odsyłały pocztówki z latarniami. Zacząłem je zbierać i kiedy miałem 500, koledzy zasugerowali, żeby może wydać je w formie książki. Liczba pocztówek zaczęła narastać i w konsekwencji mam ich 15 000 z całego świata, z czego ponad 3000 polskich.

Po krótkiej laudacji książka została zwodowana przez matkę chrzestną – Adriannę Trzcińską, córkę autora. Zachęcamy do przeczytania naszej recenzji tej publikacji.

Tekst: Jędrzej Szerle www.zeglarski.info

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

Previous

Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza

Next

15. Biesiada Śledziowa

Zobacz również