29 stycznia br. odbyła się prezentacja pierwszego z serii 12 pamiątkowych albumów z dokumentacją ofertową i kontraktową budowy dwóch kontrtorpedowców OORP „Wicher” i „Burza”. Mowa tu o pierwszym dokumencie (ogromna księga formatu A-1), ale nie pierwszym dotąd odnowionym. Rok wcześniej muzeum prezentowało inny z tych zabytków (zajrzyj tu – kliknij).
Odnową zajęła się, jak poprzednio, pracownia konserwatorska w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, założona i prowadzona przez Dariusza Subocza. Tym razem dużym wsparciem niemałych kosztów związanych z odnowieniem cennego dokumentu (rzędu 50 000 złotych) wykazała się firma THALES, której przedstawiciele obecni byli podczas prezentacji.
Dariusz Subocz opowiedział o swojej pracy, problemach ze skutkami zawilgocenia – dokumentacja była używana aż do ostatnich chwil postoju jako okręt-muzeum ORP „Burza” przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (opuszczenie bandery nastąpiło 28 czerwca 1976 roku), napraw bieżących – szczególnie dla konserwatora uciążliwą taśmą klejącą, pozostawiającą bardzo trudne, wręcz niemożliwe do całkowitego usunięcia ślady. Mówił też o swojej pasji konserwatora z zamiłowania i wykształcenia, której efektem było utworzenie Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, a przy nim pracowni konserwatorskiej.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe MMW, Cezary Spigarski