Na polskim wybrzeżu stoi 15 czynnych latarni morskich. O ich historii, lokalizacji i architekturze opowiada Apoloniusz Łysejko w swojej najnowszej książce „Polskie latarnie morskie na pocztówkach”.

Albumowe wydawnictwo to nie tylko szczegółowy opis dziejów każdej latarni, okraszony zestawieniem danych technicznych oświetlenia. To przede wszystkim zbiór ponad 3000 zdjęć pocztówek przedstawiających latarnie morskie, które wydrukowano w latach 1888-2017. Wiele jest zaadresowanych i wypełnionych treścią. Jest to więc równocześnie dokumentacja, którą chciałby mieć w swoim posiadaniu niejeden filokartysta. Teraz to możliwe, bowiem autor udostępnia własne zbiory wszystkim miłośnikom latarni morskich i dziejów poczty. Większość zdjęć mieści się na dołączonej do książki płycie CD. Całość stanowi unikatowy zbiór, ukazujący historyczny wygląd latarni i ich otoczenia.

Wśród opowieści o polskich latarniach znalazły się ilustrowane pocztówkami z różnych lat dzieje latarni Rozewie I. Poza zdjęciami ukazującymi zmiany w wyglądzie placówki autor zamieścił krótką historię rodów Adrianów i Behmków. Kolejne pokolenia spowinowaconych ze sobą rodów pracowały w latarni przez ponad 100 lat, a ich przedstawiciele oddali jej dziesiątki lat zawodowego życia.

Inna interesująca wzmianka w książce Łysejki dotyczy Osady Latarników w Czołpinie. Mieszkały w niej rodziny związane z pracą w latarni. Podobnych historii można w książce znaleźć wiele. Odrębny rozdział poświęcił autor latarni na Oksywiu. Dołączone do wydawnictwa zdjęcia pocztówek pokazują budynek latarni i są archiwalnym zapisem przeszłości, po której został jedynie ślad w postaci obelisku na miejscu nieistniejącej już latarni.

Ciekawym elementem albumu są zamieszczone na wewnętrznych stronach okładki dwie mapy. Pierwsza przedstawia rozstawienie nieistniejących dziś latarni, druga ukazuje latarnie działające do dziś.

Apoloniusz Łysejko jest gdynianinem. W 1967 roku ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej. W latach 1976-1977 uczestniczył w misji Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Ze Służbą Hydrograficzną Marynarki Wojennej związany był do roku 1990 – do zakończenia służby wojskowej w stopniu komandora. Od roku 1991 pracował w Państwowej Administracji Morskiej. Pełnił obowiązki kierownicze w Biurze Hydrograficznym Rzeczypospolitej Polski i Urzędzie Morskim w Gdyni. Jest współautorem polskich znaczków pocztowych „Latarnie morskie” i autorem książki „Polskie latarnie morskie”. Ma na koncie publikacje poświęcone latarniom Stilo, Krynica Morska, Hel, Rozewie I, Gdańsk i Rozewie II. Jest członkiem American Lighthouse Foundation, Association of Lighthouse Keepers i Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

Apoloniusz Łysejko, „Polskie latarnie morskie na pocztówkach”
Wydawcy: Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego i Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej
Rok wydania: 2019
Książkę można nabyć za pośrednictwem księgarni Oficyna Morska

Wśród prezentowanych w książce i na płycie pocztówek z kolekcji Apoloniusza Łysejki można znaleźć ciekawą serię pocztówek wydanych przez gdańską firmę Pan Dragon, na podstawie książki profesora Antoniego Komorowskiego, Iwony Pietkiewicz i Adama Szulczewskiego „Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża”. Książka wydana w 2011 roku przez naszą Fundację Promocji POiGM była bogato ilustrowana m.in. pracami Spirydiona Sierakowskiego, na bazie których powstała prezentowana na poniższych slajdach kolekcja pocztówek z latarniami morskimi (dop. red. CS)

Tekst: Dariusz Olejniczak (www.zeglarski.info)

Zdjęcia: zbiory Apoloniusza Łysejki

Previous

Pierwsze w historii lądowanie śmigłowca na polskim okręcie klasy korweta

Next

Puck hucznie przywitał kapitan Joannę Pajkowską

Zobacz również