16 października br. odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego, prototypowego symulatora przeznaczonego do szkolenia operatorów suwnic przeładowujących w portach kontenery, docelowo również szkoleń dla operatorów innych urządzeń portowych.

Próbujący sił, jeszcze do maja br. prezes Baltic Container Terminal w Gdyni (jednej z firm zaangażowanych w powstawanie tego, unikalnego w skali światowej projektu), Krzysztof Szymborski – z wielkim entuzjazmem wyrażający się o tej maszynie i jej możliwościach. Jak mi powiedział, na autentycznym fotelu suwnicowym i z prawdziwymi dżojstikami, po założeniu okularu komputera ma się wrażenie przebywania na wysokości w prawdziwej kabinie manewrowej, rzeczywistej pracy suwnicy, podnoszenia i przestawiania prawdziwych kontenerów, odczuwa się przy tym wszelkie szarpnięcia, uderzenia, porywy wiatru itp. Krzysztof Szymborski, patrząc co nieco w przyszłość, mówił jak ważne jest uruchomienie produkcji seryjnej, póki świat jeszcze na to patrzy z zazdrością, ale też jak ważna jest silna ochrona wszelkich danych i niedopuszczenie do nielegalnego pozyskania tych informacji. Obserwując później reakcje próbujących swoich sił na symulatorze, widziałem jak reagują pochylając się do przodu i w innych kierunkach, z głową w dół, manewrując i obserwując przestawiane przez siebie wirtualne kontenery
Spotkanie prezentujące najnowsze osiągnięcie, rozpoczął prezes ZMPG S.A. Łukasz Greinke. Jak mówił: „Port nigdy nie będzie mógł funkcjonować bez ludzi, ludzi dostosowujących się do nowych, zmieniających się realiów, coraz bardziej skomplikowanych urządzeń. We współpracy z Centrum Nowych Kompetencji stworzyliśmy bazę, w oparciu o którą mogą rozpocząć się szkolenia i nabywanie nowych kompetencji przez pracowników portu, ale też dla tych, którzy dopiero o podjęciu tu pracy myślą, a jest ona bardzo atrakcyjna i bardzo dobrze wynagradzana. Właśnie dlatego dzisiaj uruchomiliśmy pierwszy symulator suwnicy STS – największej, jaka pracuje w naszym porcie. Docelowo przed nami uruchomienie pięciu różnych symulatorów, które będą pozwalały zdobyć doświadczenia na różnych urządzeniach przeładunkowych.
Dyrektor Działu Innowacji i Pozyskiwania Funduszy Unijnych w Porcie Gdańsk, Jowita Zielinkiewicz, wspomniała o umowie podpisanej z Centrum Nowych Kompetencji w lutym br. dotyczącej planowanego powstania Inkubatora Morskiego, gdzie planowane jest szkolenie kadr portowych, m.in. na nowoczesnych symulatorach (poczytaj tu – kliknij). Jak mówiła: „Jako duże przedsiębiorstwo Skarbu Państwa chcemy wpłynąć na rozwój gospodarki morskiej nie tylko przez naszą podstawową działalność gospodarczą, ale też realizując działania społeczne, edukacyjne i sukcesywnie realizujemy te nasze zamierzenia.
Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska do spraw inwestycji, chwalił nie tylko pomysł i inicjatywę projektu, chwalił też jego finansowanie, oparte na bankowych instrumentach zwrotnych. Jak mówił: „Wiele osób i instytucji boi się tego instrumentu finansowego, ale miejmy świadomość, że w przyszłości wsparcie unijne będzie opierać się głównie na instrumentach zwrotnych i ważnym jest nauczenie się korzystania z tego typu narzędzi finansowych.”
Tomasz Lisiecki, prezes Centrum Nowych Kompetencji, nie bez dumy mówił o projekcie. Jak stwierdził: „Zacznę od tego, że mamy to! Mamy to!! Pierwszy symulator tego typu urządzeń w kraju, a przy spojrzeniu na technologię w jakiej został stworzony – jest pierwszy na świecie! Jesteśmy absolutnie w czołówce technologicznego zaawansowania szkoleniowego w obsłudze tak zaawansowanych urządzeń występujących nie tylko w portach, również w stoczniach i innych terminalach przeładunkowych.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Forum Gospodarki Morskiej 2019

Next

XII Walne Zebranie Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich Oddziału w Gdyni wybrało nowe władze

Zobacz również