W sobotę 20 lipca rozpoczęły się PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników. Na starcie regat stanęło jedenastu regatowców, którzy pierwszego dnia zmierzyli się w dwóch wyścigach.

Za chwilę hymn i flaga na maszt – Joanna Pajkowska i Czesław Perlicki

PRO-AIR Cup, czyli Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych, wystartowały. Zorganizowane przez Jachtklub Morski „Roda” i Pomorski Związek Żeglarski regaty, w których pula nagród wynosi 25 000 zł, przyciągnął jedenastu regatowców-samotników.

W mistrzostwach wystartowała elita zawodników ścigających się w formule jednoosobowej – mówi Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Cieszę się, że w napiętym regatowym kalendarzu znaleźli oni czas, żeby wystąpić w PRO-AIR Cup.

W regatach wzięli udział: Tomasz Konnak (JKM „Gryf” Gdynia) na „Czarodziejce”, Jacek Roszyk (ŻLKS Poznań) na „Smoke”, Kuba Marjański (AKM Gdańsk) na „Busy Lizzy”, Jacek Chabowski (Sailing Factory) na „Polledzie 2”, Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk) na „Neoprofilu”, Jan Piernikarczyk (JKM „Gryf” Gdynia) na „Pallas”, Michał Brudnicki (niezrzeszony) na „Amaris”, Paweł Wilkowski (YKP Gdynia) na „Vatasze 2”, Andrzej Zieliński (niezrzeszony) na „Quanta”, Łukasz Trzciński (niezrzeszony) na „PGO Good Speed” i Piotr Chylarecki (JKM „Gryf” Gdynia) na „Caraveli 950”.

Wspólne zdjęcie organizatorów, zaproszonych gości i uczestników

O godzinie 9.30 PRO-AIR Cup – Mistrzostwa Polski Samotników zostały otwarte. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Dalmor Property Managment Sp. z o.o. Aleksandra Mietlicka, radna miasta i przedstawiciela prezydenta Gdyni Anna Myszka, ambasador regat i słynna samotniczka Joanna Pajkowska, prezydent Europejskiej Federacji Żeglarstwa (EUROSAF) Josep M. Pla, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, prezes PoZŻ Bogusław Witkowski oraz żeglarze i uczestnicy imprezy.

Joanna Pajkowska i Piotr Adamowicz coś tam sobie szeptali :)

Miło mi, że widzę tak wiele znajomych twarzy w Mistrzostwach Polski Samotników – mówi Tomasz Chamera. – Niezwykle cieszy mnie fakt, że w Gdyni odbywa się taka żeglarska impreza. Życzę zawodnikom udanej rywalizacji i mam nadzieję, że wiatr dopisze.

Oczekiwanie na wiatr – mała przerwa dla obserwatorów i wypad na równolegle odbywające się targi Wiatr i Woda

Niestety przez brak wiatru na rozpoczęcie wyścigów zawodnicy musieli poczekać. Szczęśliwie około godziny 14 warunki były już na tyle dobre, że udało się rozpocząć rywalizację. Decyzją sędziów pierwszego dnia mistrzostw rozegrano dwa krótkie wyścigi.

Już na wodzie, podążając w stronę wiatru
Za chwilę start

W grupie A najlepszy okazał się Łukasz Trzciński na „PGO Good Speed”, ubiegłoroczny morski żeglarski mistrz Polski załóg jednoosobowych, który pierwszy wyścig wygrał, a w drugim był drugi. Wyprzedził on Piotra Chylareckiego płynącego na „Caraveli 950” i Jacka Chabowskiego na „Polledzie 2”.

Oczekując na żeglarza… :)

Pierwszy wyścig poszedł mi dość fajnie, ale niewystarczająco, żeby przeliczyć „PGO Good Speeda” – opowiada Jacek Chabowski. – W drugim taktyka zawiodła i popłynęliśmy w złą stronę. Ale wyniki są takie, że wszystko jeszcze może się zdarzyć.

W grupie B pierwsze miejsce z dwoma wygranymi wyścigami zajmuje Piotr Adamowicz na „Neoprofilu”. Drugi jest Jacek Roszyk na „Smoke”, a trzeci Jan Piernikarczyk na „Pallas”.

Warunki były przepiękne, akurat na mój mały jacht – mówi Piotr Adamowicz. – Cieszę się z dwóch zwycięskich wyścigów. Pływało się fajnie, tylko brakowało mi towarzystwa na jachcie.

Miłym zakończeniem pierwszego dnia PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników było spotkanie żeglarskie zorganizowane w bazie regat – Marinie Yacht Park w gdyńskim Basenie Prezydenta.

Prezes Fundacji Aktywnie i Zdrowo Marta Wasążnik i Leopold Naskręt

W niedzielę, drugiego dnia zawodów, przeprowadzony zostanie wyścig długi. Impreza zakończy się o godz. 18.

Organizatorami PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jest JKM „Roda” Gdynia i PoZŻ, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System, Griffin Group Marine, Dalmor Property Managment i Szkoła Morska w Gdyni. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawują portal Żeglarski.info, Żagle, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

W centrum Oficyna Morska – yeeees! :)

Wyniki po pierwszym dniu: https://new.myliveregatta.com/files/91/NB/wyniki.pdf

Tekst: Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Święto BLMW - Piknik Lotniczy

Next

Łukasz Trzciński i Piotr Adamowicz zwycięzcami PRO-AIR Cup

Zobacz również