Andrzej Zieliński i Joanna Dobrowolska na jachcie „Quanta” z YC Conrada zwyciężyli w klasyfikacji ORC regat GDYNIA 400 DOUBLE, które zakończyły się w środę 19 czerwca. W klasyfikacji Mini 650 najlepsi byli Krzysztof Kołakowski i Grzegorz Witer z KŻ Ostróda płynący na „Diamant 650”.

W rozmowie z Żeglarski.info zwycięski skipper podkreślił, że wszyscy uczestnicy regat płynęli zgodnie z zasadami fair play i rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze.

– Płynęło się bardzo dobrze i cieszymy się z wygranej – opowiadał Andrzej Zieliński. – Prowadzenie objęliśmy niedługo po starcie. Później spotkaliśmy się z „Dancing Queen” i z tym jachtem płynęliśmy przez wielką burzę z gromami, błyskawicami i deszczem, który uniemożliwiał obserwację przyrządów nawigacyjnych i masztów. Dotarliśmy tak do Liepai, płynąc przez jakiś czas na kursie spinakerowym. Co jakiś czas wymienialiśmy się na prowadzeniu. W Lepai wyprzedziliśmy ich na słabym wietrze. „Dancing Queen” jest większy od nas i szybszy w warunkach silnowiatrowych, my natomiast płyniemy lepiej w słabszym wietrze. Przy zwrocie na kurs w kierunku Gdyni nie wytrzymał nasz genaker i podarł się. Teraz musimy poszukać sponsora, żeby kupić nowy żagiel, bo szykujemy się do Gotland Runt, które niebawem się zaczynają w Szwecji. Bez względu na to jednak, w regatach 400-milowych na odcinku z Liepai nie popełniliśmy żadnego błędu. Płynęliśmy dobrze taktycznie i dotarliśmy do Gdyni przed nastaniem flauty. Wyprzedziliśmy „Dancing Queen” o ponad dwie godziny, a pozostałe jachty dotarły na metę długo po nas.

Regaty GDYNIA 400 DOUBLE to najdłuższy wyścig tegorocznej cyklu regat morskich OFF-SHORT RACING. Wliczane są do kalendarza Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

W uroczystości zakończenia regat i rozdania trofeów uczestniczył prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. PoZŻ, obok firmy START-UP, był organizatorem regat. Portal Żeglarski.info jest patronem medialnym cyklu OFF-SHORT RACING. Kolejne regaty w ramach tych rozgrywek to zaplanowany na 27 lipca wyścig SUMMERHEAT DOUBLE. Jego dystans wynosić będzie ok 310 Mm.

Wyniki regat

Zobacz jak było na starcie – kliknij

Tekst: Dariusz Olejniczak (https://zeglarski.info/)

Zdjęcia: Tadeusz Lademann

Previous

Nowy Honorowy Kapitan

Next

Odsłonięcie tablicy kapitana ż.w. Mamerta Stankiewicza

Zobacz również