W sobotę, 9 listopada, na „Darze Pomorza” spotkali się członkowie Bractwa Kaphornowców. Rozpoczęto wybiciem szklanek i podniesieniem proporca Bractwa.

W samo południe szklanki wybijał na historycznym dzwonie kpt. Tomasz Pietysz, a proporzec Bractwa podnieśli na krojcmaszcie Maciej Sodkiewicz kapitan, żeglarz organizator wypraw i kapitan Ewa Banaszek wielokrotna uczestniczka rejsów polarnych. Po podniesieniu proporca, na dolnym pokładzie wszystkich zgromadzonych przywitał kpt. Marek Padjas, Grotmaszt Bractwa. W spotkaniu oprócz kaphornowskich sióstr i braci, uczestniczyli: kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż.w. Henryk Śniegocki – prorektor d.s. morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kmdr Mariusz Mięsikowski z Akademii Marynarki Wojennej, Tomasz Miegoń – dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej, Aleksander Gosk – zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, Tomasz Chamera – prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski – prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Andrzej Podhalański – prezes Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Zenon Jasik – wiceprezes d.s. morskich Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego, poprzedni grotmasztowie, członkowie honorowi oraz sympatycy i przyjaciele Bractwa.

Zwykle na jesiennych spotkaniach przedstawiane były relacje z najnowszych osiągnięć polskiego żeglarstwa, często z zimnych, antarktycznych i arktycznych regionów. Tym razem było inaczej. Rok 2020 został ogłoszony ,,Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku”. Z tej okazji pierwszą prezentację dla zebranych uczestników spotkania wygłosił Mirosław Kuklik dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im Floriana Ceynowy. 100. rocznica to okazja do podsumowań i ocen, czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy traktatu wersalskiego. Przedstawił znane, ale przede wszystkim nowe fakty związane z organizacją i przebiegiem ceremonii w dniu 10 lutego 1920 roku w Pucku. Ciekawy wykład zakończył się ożywioną dyskusją i brawami.

Po wystąpieniu dyrektora muzeum głos zabrał prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, który przypomniał, że PZŻ ma już 95 lat. Z tej okazji okolicznościowym medalem wyróżnieni zostali: kontradmirał Czesław Dyrcz i kapitan Cezary Bartosiewicz. Złotą Odznaką za Zasługi dla PZŻ odznaczono: kapitanów: Janusza Kowalskiego i Marka Lewandowskiego.

Druga prezentacja to film pt. „Kurs na Horn” realizowany na pokładzie s/y Selma Expeditions podczas finałowego rejsu laureatki konkursu Kingi Sawickiej. To sztandarowe przedsięwzięcie Bractwa skierowane do młodzieży. Sama bohaterka razem z załogą podzieliła się wrażeniami oraz opowiedziała o przebiegu konkursu. Nigdy wcześniej nie interesowała się żeglarstwem, ale w tym przypadku przeważyła chęć przeżycia wspaniałej przygody. W dniu, w którym „nastawiła kurs na Horn” jej przyjaciele ze szkoły bawili się na studniówce. Przylądek Nieprzejednany osiągnęła 8 stycznia 2019 roku o godzinie 09.03. Od tego momentu odbyła kilka rejsów i zdała egzamin na patent sternika jachtowego. Wyprawa poświęcona była również 50. rocznicy tragicznego rejsu braci Mieczysława i Piotra Ejsmontów i towarzyszącego im Wojtka Dąbrowskiego, którzy zaginęli na wodach Atlantyku. Pamięć o braciach żywa jest po dziś dzień – w Polskim Ośrodku Katolickim OO. Franciszkanów (Bernardynów) w Martin Coronado w Buenos Aires skąd wyruszali znajduje się pamiątkowa tablica, w Sokółce na Podlasiu mają swój pomnik, a w rodzinnym Węgorzewie na Mazurach co rok odbywa się memoriał o Puchar Braci Ejsmontów.

Jesienne spotkanie skończyło się, jak zwykle, na kaphornowskim poczęstunku. Wspominano odbyte i planowano nowe rejsy. Bractwo Kaphornowców stanowi ciało o najwyższym autorytecie żeglarskim, spotyka się dwa razy do roku. Jesienią, w drugą sobotę listopada, oraz w pierwszy piątek marca przy okazji rozdania nagród Rejs Roku w Gdańsku.

Tekst: Marek Padjas

Zdjęcia: Elżbieta Kasińska

Previous

Gdyńska Parada Niepodległości 2019

Next

Wizyta przedstawicieli ZMPG w Manili

Zobacz również