8 maja br. na terenie Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się otwarcie i pierwsza prezentacja kolekcji 30 sekstantów. W skład tego unikalnego, przez wiele lat gromadzonego zbioru wchodzą sekstanty morskie z okrętów niemieckich, japońskich czy rosyjskich, można też wypatrzyć sekstant lotniczy, większość pochodzi z okresu II wojny światowej.

Kolekcja, podarowana przez kapitana ż.w. Mirosława Jakubka, będzie tworzyć wystawę stałą. Otwarcie odbyło się o godzinie 12.00, pozostając w zgodzie z prawidłowością mierzenia pozycji za pomocą prezentowanych na niej urządzeń.

Przybyłych witał Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht

Po części oficjalnej, przystąpiono do przecięcia wstęgi broniącej dostępu do wystawy, które rozpoczął i zakończył kapitan Mirosław Jakubek, symbolicznie w ten sposób ją otwierając.

Chwilę później przeprowadzona została też odsłona nazwiska kapitana na tablicy poświęconej donatorom Biblioteki Głównej AMW. Następnie już sam kolekcjoner oprowadził wszystkich po swojej kolekcji, wskazując przy tym na najciekawsze jej eksponaty.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

* * *

Sekstant – kątomierz lusterkowy, optyczny przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii, służący do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa sexta, co znaczy szóstą część, ponieważ kątomierz (limbus) – podstawowa część przyrządu – stanowi wycinek jednej szóstej koła.

Termin sekstant jest zamienny z terminem sekstans, który oznacza także miarę czasu. Sekstans to szósta część czegoś, np. godziny (podobnie jak kwadrans to część czwarta).

Najczęstszym zastosowaniem sekstantu jest określenie astronomicznej pozycji obserwowanej na podstawie pomiaru wysokości Słońca z kulminacji – tj. o godzinie 12 w południe czasu słonecznego, astronomicznej linii pozycyjnej na podstawie pomiaru wysokości Słońca i czasu (UTC), pomiaru lub określenie pozycji na podstawie pomiarów wysokości gwiazd rano i wieczorem – np. określenie szerokości geograficznej z pomiaru wysokości Gwiazdy Polarnej. (Materiały prasowe AMW)


Previous

Stały Zespół Okrętów NATO w Gdyni

Next

Zmiana warty w norweskim konsulacie w Gdyni

Zobacz również