W sobotę, 13 lipca 2019 roku, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, odbył się Piknik Lotniczy i uroczyste wręczenie sztandaru dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W trakcie pikniku na oksywskim niebie zaprezentowały się załogi samolotów i śmigłowców eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP. Okazją do zorganizowania spotkania miłośników lotnictwa i zaproszenia wszystkich, których interesuje służba lotników morskich jest przypadające na ten rok, 25 lecie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i przypadające dwa dni później jej Święto. Uroczyste obchody 25-lecia rozpoczęły się już w przeddzień uroczystości, w piątek, 12 lipca 2019 roku. Tego dnia w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu, odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Lotników Morskich.

Uroczystość wręczenia sztandaru dla dowództwa BLMW, rozpoczęła się o godzinie 10.00, zbiórką pododdziałów BLMW. Po zakończeniu zbiórki odbył się pokaz musztry paradnej, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Od 13.00 można było obserwować dynamiczny pokaz w powietrzu, a na niebie oksywskiego lotniska zobaczyć m. in. Zespół Biało – Czerwone Iskry, w pełnym, sześciosamolotowym składzie, a także F-16, Su-22 i Mi-24. Swój kunszt prezentowali piloci BLMW, w dynamicznym pokazie śmigłowców W-3WARM, SH-2G i Mi-14PŁ. Już od rana, na ziemi, można było zobaczyć kilkanaście statków powietrznych z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Nie zabrakło pokazów sprzętu wojskowego eksploatowanego w bazach lotnictwa morskiego i zabezpieczającego operacje lotnicze, a także sprzętu z innych, zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Tuż obok samolotów I śmigłowców na pasie oksywskiego lotniska parkowały wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych Newa, wyrzutnia rakiet obrony wybrzeża NSM, radar mobilny, pojazd saperski Topola-S, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, mobilny punkt kontroli granicznej, wóz gaśniczy, radiowóz i inne. To sprzęt eksploatowany m. in. przez Morską Jednostkę Rakietową, Regionalne Centrum Informatyki w Gdyni, 8. Koszaliński pułk przeciwlotniczy, 43. Batalion saperów, Morski Oddział Straży Granicznej z Gdańska, Komendę Miejską Policji w Gdyni, Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą nr 3 w Gdyni, Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nie zabrakło także stoisk Agencji Mienia Wojskowego, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wyposażenie jednostki zaprezentują także żołnierze wojsk specjalnych z Formozy.

Była też możliwość obejrzenia wiernej repliki samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30 tych XX wieku i w trakcie wrześniowej próby. Ten wspaniały samolot jest własnością, zaprzyjaźnionego z BLMW, puckiego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Druga okazja to zabytkowy Citroen AC4 i jego właściciel rekonstruktor, miłośnik morza, militariów i historii, Sebastian Draga.

***

Pod koniec ubiegłego roku żołnierze Dowództwa Brygady na zebraniu żołnierskim wyrazili chęć, by Dowództwo Brygady uzyskało sztandar wojskowy. Inicjatywa ta spotkała się z życzliwą przychylnością i gotowością wsparcia przez środowisko byłych lotników morskich. Celem jej realizacji zawiązał się Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru składający się z przedstawicieli stowarzyszeń byłych żołnierzy, a w szczególności „Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i Sympatyków Lotnictwa”, „Morskiego klubu Gdyńskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP” oraz byłych dowódców Brygady Lotnictwa MW i władz samorządowych. Aby wypełnić przyjęte zobowiązanie Komitet postanowił zebrać niezbędne środki finansowe z dobrowolnych wpłat. Zgodę na ufundowanie sztandaru wyraził Minister Obrony Narodowej w dniu 9 stycznia 2019 roku.

Tekst: na bazie materiału prasowego BLMW (http://blmw.wp.mil.pl)

Zdjęcia: Piotr Januszewski

Previous

Łukasz Trzciński i Michał Weselak zwycięzcami Memoriału Leonida Teligi

Next

PRO-AIR Cup: jedenastu samotników rozpoczęło zmagania

Zobacz również