To będą trzy bardzo intensywne dni. Największe w Polsce pokazy lotnicze – LOTOS Gdynia Aerobaltic startują już w piątek 16 sierpnia. Gwiazdą imprezy będzie grupa Saudi Hawks, czyli sześć myśliwców BAE Hawk z elitą saudyjskich lotników za sterami.

Przez cały weekend na niebie zobaczymy najpopularniejsze grupy akrobacyjne z całej Europy, a także polskie ekipy z Żelaznymi, Firebirds i Orlikiem na czele. Swoje dziesięciolecie, właśnie w Gdyni będzie świętować będzie formacja 3AT3. Nie zawiedzie Artur Kielak, pokaz indywidualny dadzą Litwin Jurgis Kairys, a także Marysia Muś na swoim niesamowitym śmigłowcu – Bolkow Bo 105. Największy hałas zrobią szwedzki Viggen i ukraiński Su-27.

Ale bez wątpienia największą gwiazdą pokazów będzie grupa Saudi Hawks – czyli sześć myśliwców BAE Hawk z elitą saudyjskich lotników za sterami. To lotnicy najlepsi z najlepszych, których szkoleniem od samego początku zajmują się emerytowani piloci legendarnej grupy Red Arrows.

To nasz pierwszy występ w Polsce. Przygotowaliśmy dla publiczności nasz klasyczny pokaz, który prezentujemy na największych wydarzeniach lotniczych na całym świecie, a także specjalną atrakcję – przelot z wykorzystaniem biało-czerwonych dymów” – mówił podczas konferencji prasowej major Abdulraouf Talaq Al-Sulami – szef grupy Saudi Hawks.

To pierwsza wizyta w Polsce – Saudi Hawks – znanej na całym świecie grupy z Arabii Saudyjskiej. Piloci zaplanowali też specjalną atrakcję w ramach przywitania. W środę 14 sierpnia przelecieli nad Warszawą i wykonali kilka niskich przelotów malując na niebie biało-czerwoną flagę.

Impreza w Gdyni wymyka się już z prostej definicji opisującej pokazy lotnicze.

Gdynia Aerobaltic to największe wydarzenie lotnicze w Polsce w tym roku. Organizujemy pokazy w dwóch lokalizacjach. Na Lotnisku Gdynia Kosakowo, odbywa się główna część pokazów lotniczych, a pokazy wieczorno-nocne zlokalizowane są na plaży miejskiej w Gdyni – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Sebastian Golus – prezes spółki Aeropact, która jest organizatorem gdyńskiego air show.

Podczas tych pokazów zaplanowano atrakcje czekają na gości nie tylko na niebie, ale także na ziemi. Organizatorzy szczycą się rozbudowaną strefą rozrywki dla całej rodziny – Aerolandię. To obszar na lotnisku Gdynia – Kosakowo, na którym czekają platformy do gier, gry edukacyjne, klocki i kolejna edycja Akademii Młodego Pilota. Tam też znajdzie się miejsce wypoczynku dla mam z najmniejszymi dziećmi. Wyjątkowo zapowiada się także część wieczorno-nocna, podczas której organizatorzy zapowiadają wyjątkowy pokaz audiowizualny. A przed nim, crème de la crème gdyńskiego air show – pokazy na Plaży Miejskiej. To znacznie więcej niż zwykłe akrobacje. Tym, co przyciąga tam tysiące widzów, jest pirotechnika na skrzydłach samolotów wykonujących ewolucje już po zachodzie słońca. Dzięki niezwykłym umiejętnościom pilotów i racom sypiącym iskrami, każda figura akrobacyjna nabiera całkowicie nowego wymiaru. Nie zobaczymy już sylwetek samolotów, a jedynie zapierające dech w piersiach efekty świetlne.

Cieszymy się, że LOTOS Gdynia Aerobaltic rośnie z każdym rokiem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wydarzenie odbywa się w Gdyni i wierzymy, że każda edycja jest jeszcze lepsza od poprzedniej” – podkreślał na konferencji zastępca Dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu – Paweł Brutel.

Niesamowity rozmach, jaki mają gdyńskie pokazy, to zasługa sponsora tytularnego, którym została Grupa LOTOS. Obecny na konferencji Łukasz Franiak – Szef Biura Sponsoringu GRUPA LOTOS S.A. tłumaczył, że to doskonała inwestycja.

Jest nam niezmiernie miło, że możemy być częścią Lotos Gdynia Aerobaltic. LOTOS jako jeden z największych mecenasów polskiego sportu chętnie angażuje się w ciekawe projekty, które przyciągają szeroką publiczność” – mówił Łukasz Franiak.

Wtórowała mu Izabela Brzeska – Kierownik Sprzedaży ds. General Aviation LOTOS AirBP, spółki należącej do Grupy LOTOS i zajmującej się paliwami lotniczymi.

LOTOS Gdynia Aerobaltic co roku dostarcza wielu emocji. W tym roku cieszy szczególnie rozwój strefy AeroExpo, czyli ekspozycji naziemnej i AeroCamp, który daje możliwość spędzenia nocy wśród pasjonatów lotnictwa i bezpośrednich spotkań z pilotami” – dodawał.

Dzięki współpracy z tegorocznym sponsorem tytularnym – Grupą LOTOS – odbędzie się również wyścig Lamborghini Huracan z samolotem odrzutowym TS-11 ISKRA.

Będzie to wyjątkowe widowisko – auto poprowadzi Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy w barwach LOTOS Rally Team, natomiast nad odrzutowcem zapanuje Tadeusz Zaworski z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Wyścig odbędzie się 17.08. o godzinie 12:30. Pomiędzy pokazami będzie można obejrzeć statyczną wystawę samolotów, a także porozmawiać z pilotami maszyn.

Tegoroczne pokazy to ogromne przedsięwzięcie. W powietrzu zobaczymy ponad sto samolotów. Na wystawie statycznej kolejnych kilkadziesiąt. Równolegle z pokazami będą odbywały się imprezy towarzyszące.

Po raz pierwszy w Polsce uruchamiamy Aerocamp, czyli pole biwakowe na lotnisku, z którego będzie można oglądać pokazy. Zapowiada się tam także Zlot Motocykli. W kolejnych latach będziemy rozwijać ten lotniczy camp. Po raz drugi będą odbywały się targi lotnicze – Aeroexpo. W ten sposób pokazujemy, że nasz air show to rzeczywiście wydarzenie dla każdego” – zachęcał Hubert Topoliński – wiceprezes spółki Aeropact.

W ubiegłym roku pokazy w ramach Gdynia Aerobaltic Air Show oglądało ponad 300 tysięcy osób.

Impreza potrwa do niedzieli 18 sierpnia. Szczegóły i program można znaleźć na stronie www.aerobaltic.pl.

Tekst: Centrum Prasowe Lotos Gdynia Aerobaltic

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Zobacz jak było rok wcześniej – kliknij

I w roku 2017 – kliknij

Previous

Konkurs Lotów Red Bull 2019

Next

LOTOS Gdynia Aerobaltic 2019

Zobacz również