Wyjątkowy, trzytygodniowy rejs po Europie na pokładzie żaglowca „Generał Zaruski”

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to trzytygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski” – Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Tegoroczna edycja odbywa się w roku jubileuszu 80-lecia powstania żaglowca, który został wybudowany w Ekenas w Szwecji w 1939 r. Z dumą poniesiemy pod salingiem jubileuszowy proporzec i wypniemy pierś w koszulce załogi z urodzinowym logotypem.

Tym razem odwiedzimy piękne przyrodniczo i geograficznie oraz bogate historycznie miejsca nad Bałtykiem. Zaczniemy od stolicy Szwecji – Sztokholmu. To piękne miasto z przyjazną atmosferą i atrakcjami jak Muzeum Okrętu „Vasa”, pozwoli uczestnikom rejsu nabrać sił przed kolejnym etapem żeglugi pełnomorskiej, na Wyspy Alandzkie. Tam w krainie tysiąca (i jednej) urokliwych wysepek zamierzamy spędzić jakiś czas, rozkoszując się postojami wśród skał i zatoczek, podziwiając zachody słońca przy grillu i dźwiękach gitary. Ale same uroki przyrody to nie wszystko. W Maarienhaminie, stolicy archipelagu Alandów, zamierzamy odwiedzić mekkę miłośników żeglarstwa – legendarny i piękny statek „Pommern”. Jest to jeden z najstarszych i najszybszych żaglowców transportowych świata. Dalej trasa rejsu poprowadzi nas przez TallinRygę, dwie pełne uroku stolice europejskich państw, których zabytki i starówki, zostały wpisane na listę UNESCO.

Jak zostać członkiem załogi rejsu, który może okazać się przygodą życia?

Proces rekrutacji zaczyna się od przesłania zgłoszenia w formie listu motywacyjnego o objętości maksymalnie jednej strony A4. Należy go dostarczyć do 19.04.2019 r. pocztą elektroniczną na adres zaruski@sportgdansk.pl lub pocztą tradycyjną bądź osobiście na adres: Gdański Ośrodek Sportu, ul. Traugutta 29, 80-221 Gdańsk.

Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych miast, prezentacja multimedialna, plan gry miejskiej, zabawa integracyjna itp.).

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły można znaleźć w regulaminie oraz prezentacji programu „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” dostępnych na stronie https://zaruski.pl.

Rejs rozpocznie się 10.07.2019 r. w Gdańsku. Po odbyciu niezbędnego szkolenia żeglarskiego, wypływamy do stolicy Szwecji – Sztokholmu. W drodze rozpoczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację.

Rejs zakończy się 28.07.2019 r. powrotem do Gdańska, który oprócz propozycji związanych z dziedzictwem morskim, oferuje mnóstwo pięknych i ciekawych atrakcji muzealnych, turystycznych oraz zabytków i przybytków kultury i sztuki.

******

STS Generał Zaruski jest jednostką flagową Miasta Gdańska. Pełni rolę morskiego ambasadora miasta w bałtyckich portach oraz stanowi dowód jego morskich i żeglarskich ambicji oraz tradycji. Armatorem jednostki jest Gdański Ośrodek Sportu.Strona internetowa projektu: https://zaruski.pl

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Gdańskiego Ośrodka Sportu

Previous

Położenie stępki w Remontowa Shipbuilding S.A.

Next

Rekordowa Konferencja Bezpieczeństwa!

Zobacz również