70 żeglarzy i sympatyków żeglarstwa obejrzało na międzypokładzie „Daru Pomorza” premierę galową sztuki „Tango – na pełnym morzu”. Jest to najnowsza interpretacja twórczości Sławomira Mrożka w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Międzypokład żaglowca-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni w sobotę wieczorem 11 maja szczelnie wypełnił się ludźmi morza i sympatykami żeglarstwa. Na zaproszenie Pomorskiego Związku Żeglarskiego wzięli oni udział w premierze galowej spektaklu „Tango – na pełnym morzu”. Był to pierwszy akcent otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego, którego zwieńczenie odbędzie się w niedzielę 12 maja o godzinie 12.

„Tango – na pełnym morzu” jest nowoczesną interpretacją twórczości Sławomira Mrożka. To połączenie legendarnego „Tanga” i jednoaktówki „Na pełnym morzu”. Sztuka opowiada o wszechwładnej dyktaturze niekontrolowanego chamstwa, które uzurpuje sobie prawo do ustanawiania reguł oraz o równolegle funkcjonujących oszalałych eksperymentatorach, którzy wierzą, że zrewolucjonizują świat za pomocą ekstrawaganckich nowinek.

W premierze galowej wzięli udział m.in. poseł na Sejm Tadeusz Aziewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski oraz członkowie Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego, na czele z prezesem Bogusławem Witkowskim.

Jednym z największych atutów spektaklu była nieco klaustrofobiczna atmosfera wypełnionego ludźmi międzypokładu „Daru Pomorza”, która pozwalała na skrócenie dystansu pomiędzy widzami a aktorami.

„Dar Pomorza” zdecydowanie sprawdza się jako scena teatralna – przyznaje Kajetan Kilanowski, wicekomandor Yacht Klubu „Stal” Gdynia. – Widać było, że aktorzy też dobrze czuli się w jego wnętrzu. A sztuka była przesympatyczna.

Na zakończenie spektaklu prezes PoZŻ Bogusław Witkowski wręczył medale 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego Wojciechowi Zielińskiemu, dyrektorowi Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni oraz Krzysztofowi Babickiemu, dyrektorowi artystycznemu teatru i zarazem reżyserowi spektaklu.

– Wojciech Zieliński i Krzysztof Babicki z tej świątyni żeglarskiej uczynili świątynię teatralną – powiedział Bogusław Witkowski. – To jedno z niewielu miejsc, które stoi na tak wysokim poziomie i pozwala przeżywać takie emocje, które my przed chwilą przeżyliśmy.

Partnerami sztuki „Tango – na pełnym morzu” są: Pomorski Związek Żeglarski i portal Żeglarski.info.

Tekst: Jędrzej Szerle (www.zeglarski.info)

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

Previous

WarmUp DOUBLE wystartowały

Next

Pomorski sezon żeglarski 2019 otwarty!

Zobacz również