Wieloletniego Konsula Honorowego Królestwa Norwegii w Gdyni Michała Rzeszewicza zastąpiła Weronika Haustein. Jest pierwszą kobietą w Polsce, która będzie pełnić funkcję Konsul Honorowej Królestwa Norwegii. Uroczystość zakończenia misji konsularnej i przejęcia obowiązków odbyła się 9 maja w siedzibie norweskiej firmy DNV GL w Gdyni. Wzięły w niej udział znamienite osobistości, przedstawiciele samorządów. Gdynię reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds. gospodarki.

Moment, kiedy zabrzmiały hymny narodowe Norwegii i Polski. Na zdjęciu od lewej: Michał Rzeszewicz, Piotr Borawski, wieceprezydent Gdańska i Katarzyna Gruszecka-Spychała, wieceprezydent Gdyni ds. gospodarki

Weronika Haustein zastąpiła na stanowisku Konsula Honorowego Królestwa Norwegii Michała Rzeszewicza, który pełnił tę funkcję od 2005 roku. Radca prawny, specjalistka od prawa transportowego jest pierwszą kobietą w Polsce na stanowisku Konsul Honorowej Królestwa Norwegii. 

Głos zabrał ambasador Królestwa Norwegii Olav Myklebust

– Dziękujemy za wiele lat współpracy i serdecznie witamy następczynię życząc wielu sukcesów! – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wieceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Michał Rzeszewicz

V-ce Prezydent Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce z siedzibą w Gdańsku. Długoletni radca prawny, prowadzący morską kancelarię prawniczą MAR-LAW w Gdyni. Specjalista w zakresie polskiego i europejskiego prawa morskiego oraz międzynarodowego prawa morza. Arbiter morski od 1982 r., aktualnie wiceprezes Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej w Gdyni. Doradca w składzie delegacji rządowych na konferencje międzynarodowe IMO w Londynie i UNCTAD w Genewie z zakresu prawa i transportu morskiego. Były przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego, afiliowanego w Międzynarodowym Komitecie Morskim (CMI) z siedzibą w Antwerpii. Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego działającej w latach 1987-1999. Zastępca przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego w kadencji 2007-2011 i na okres kadencji do 2015 r. Członek zarządu Europejskiej Organizacji Prawa Morskiego z siedzibą w Londynie od 2005 r.

Weronika Haustein

W 2007 roku ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2005-2006 studiowała także na Wydziale Prawa Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu. Odbyła aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Jest jednym z członków-założycieli Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego.
W Kancelarii pracuje od 2006 roku.
Weronika Haustein swoje zainteresowania koncentruje na prawie cywilnym, w tym szczególnie na prawie transportowym. Włada biegle językiem niemieckim i angielskim. Ukończyła także Szkołę Prawa Niemieckiego organizowaną przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Kolonii oraz Uniwersytet Gdański, a także letnią akademię prawa w Międzynarodowym Trybunale Prawa Morza w Hamburgu. Jest wykładowcą akademickim prawa transportowego na kierunku logistyka w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. (biogramy – źródło: www.konsulowiehonorowi.pl, www.mar-consult.com)

Reprezentujący beneficjenta środków pochodzących z Funduszy Norweskich – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – jego dyrektor dr Robert Domżał

Tekst – źródło: www.gdynia.pl

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski


Previous

Stała wystawa sekstantów w Akademii Marynarki Wojennej

Next

WarmUp DOUBLE wystartowały

Zobacz również