Ocean Winds wybiera CRIST Offshore jako dostawcę TIER 1 do budowy morskiej stacji elektroenergetycznej dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
- Ocean Winds jest pierwszym deweloperem morskich farm wiatrowych w Polsce, który wybrał polskiego dostawcę kluczowej infrastruktury tzw. TIER 1 dla swojej morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.
- Umowa, podpisana 31. marca br. pomiędzy Ocean Winds a CRIST obejmuje projektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej.






















Ocean Winds, globalna spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako joint venture 50-50 przez EDP Renewables i ENGIE, podpisała umowę z CRIST Offshore Sp. z o.o. na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) dla projektu BC-Wind. To pierwsza tego typu umowa zawarta z polskim dostawcą w ramach tzw. TIER 1, która jest ważnym krokiem w rozwoju krajowego sektora offshore wind. Współpraca potwierdza gotowość polskich firm do realizacji zaawansowanych technologicznie projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii.















Morska stacja elektroenergetyczna (OSS), która zostanie wybudowana przez CRIST Offshore w stoczni w Gdyni, jest obecnie w fazie projektowania. Będzie ona wyposażona we wszystkie podstawowe urządzenia elektryczne na potrzeby projektu i będzie ważyła około 2 000 ton. Ukończenie budowy morskiej stacji OSS planowane jest na połowę 2027 r. i zapewni zatrudnienie ponad 400 specjalistom.
– Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje i gotowość CRIST Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej. Współpraca przy tym projekcie pokazuje, że polskie firmy są w stanie skutecznie konkurować ze światowymi liderami i odgrywać kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówi Dan Finch – Country Manager na Polskę, Ocean Winds.



































Zawarcie umowy to kamień milowy w budowie niezależnego sektora energetyki odnawialnej w Polsce, wzrost krajowego potencjału przemysłowego oraz silny impuls dla gospodarki i zatrudnienia w sektorze offshore. Stacja elektroenergetyczna offshore zostanie wybudowana w stoczni w Gdyni przez polską spółkę, co nie tylko wzmacnia lokalny łańcuch dostaw, ale także przyczynia się do rozwoju krajowych kompetencji w sektorze offshore oraz tworzenia nowych miejsc pracy w polskim przemyśle stoczniowym i energetycznym.




– Współpraca z Ocean Winds jest zwieńczeniem naszej konsekwentnej pracy, którą od kilkunastu lat wykonujemy, wytwarzając konstrukcje dla rynku offshore. Dziś jesteśmy gotowi, aby zrealizować taki projekt od początku do końca. To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania – od fazy projektu, aż po dostarczenie gotowego produktu. Cieszymy się, że możemy wyznaczyć nowy standard w sektorze offshore wind, przyczyniając się do rozwoju local contentu, a tym samym polskiej gospodarki i transformacji energetycznej kraju. – mówi Bogusz Pniewski – Członek Zarządu CRIST Offshore.
Morskie stacje elektroenergetyczne odgrywają kluczową rolę w infrastrukturze morskich farm wiatrowych. To właśnie do tych podstacji dostarczana jest energia wytwarzana przez turbiny na morzu, skąd jest przekształcana i przesyłana na ląd. W ramach projektu energia wytworzona przez turbiny będzie transportowana wewnętrzną siecią kablową do stacji na Morzu Bałtyckim, a następnie eksportowana podwodnym kablem do stacji lądowej w gminie Choczewo.



BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej położonej około 23 km na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Projekt zakłada osiągnięcie planowanej mocy 390 MW, przy całkowitej powierzchni farmy wynoszącej 90,94 km². Pozwoli to na zapewnienie energii elektrycznej dla około 488 tysięcy gospodarstw domowych rocznie.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe CRIST Offshore Sp. z o.o.
Zdjęcia: Cezary Spigarski
***
Ocean Winds (OW) to międzynarodowa spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako wspólne przedsięwzięcie EDP Renewables i ENGIE. Spółka rozwija, finansuje, buduje i eksploatuje projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie, będąc liderem globalnej transformacji energetycznej. Od momentu powstania w 2019 roku OW znacząco powiększyła swoje portfolio, które obecnie obejmuje blisko 19 GW mocy brutto.
***
CRIST Offshore to spółka należąca do Grupy CRIST, wiodącej stoczni na rynku europejskim. CRIST Offshore jest jednym z liderów sektora offshore w Polsce. Od momentu powstania w 2011 roku spółka z powodzeniem dostarcza konstrukcje offshore dla rynku polskiego i europejskiego. Obecnie CRIST Offshore realizuje projekt morskiej stacji transformatorowej obejmujący zakres projektowania, budowy oraz uruchomienia na morzu.
Dan Finch posiada 35-letnie doświadczenie w sektorze energii odnawialnej, w tym prawie 20 lat specjalizacji w energetyce wiatrowej na morzu. Jest uznanym specjalistą w tej branży. W swojej obecnej roli w Ocean Winds pełni wiele funkcji, nadzorując spójność strategicznych decyzji projektowych jako Dyrektor ds. Nadzoru Strategicznego (Strategic Oversight Director Officer), a także kierując działaniami firmy na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych w Irlandii i Polsce. Wcześniej był Dyrektorem Krajowym na Wielką Brytanię i od 2010 roku zarządzał portfelem OW o mocy przekraczającej 6 GW zabezpieczonych projektów w tym kraju.

Pod jego kierownictwem zabezpieczono projekty warte miliardy euro, które pod jego nadzorem zostały rozwinięte od wczesnych etapów do sukcesu operacyjnego. Aktywnie uczestniczył w rządowych grupach roboczych i reprezentował rządy Wielkiej Brytanii oraz Szkocji w kluczowych misjach handlowych na najważniejsze rynki, takie jak Chiny, Korea Południowa, Brazylia i Japonia, budując strategiczne partnerstwa kluczowe dla rozwoju branży.
Przed dołączeniem do Ocean Winds, jako Dyrektor Projektów oraz Dyrektor ds. Wytwarzania i Rozwoju w SeaEnergy Renewables – startupie działającym w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – odegrał kluczową rolę w pozyskaniu praw do realizacji wielkoskalowych farm wiatrowych na morzu oraz w nawiązywaniu współpracy między startupami a uznanymi firmami z branży.
Jego kariera obejmuje kluczowe stanowiska w administracji rządowej, dużych korporacjach użyteczności publicznej oraz startupach, co odzwierciedla jego szerokie, praktyczne doświadczenie w budowie, eksploatacji i utrzymaniu w różnych sektorach energetyki, w szczególności w odnawialnych źródłach energii, w tym w hydroenergetyce na dużą skalę oraz energetyce wiatrowej na lądzie, przez ponad 15 lat.
Po odbyciu praktyki zawodowej w stoczni uzyskał tytuł licencjata inżyniera mechanika (BEng Hons), ukończył studia MBA w Strathclyde Business School oraz zaawansowany program zarządzania (Advanced Management Programme) w INSEAD we Francji.
Kacper Kostrzewa
Dyrektor Projektu, Ocean Winds
Dyrektor projektu BC-Wind Ocean Winds odpowiedzialny za inwestycje Ocean Winds w Polsce.

Posiada rozległe doświadczenie w nadzorowaniu i rozwoju projektów morskiej energetyki wiatrowej.
Związany z Ocean Winds od początku inwestycji tej spółki w Polsce, wcześniej od 2012 do 2020 roku związany z EDP Renewables, gdzie odpowiadał za rozwój projektów lądowej i morskiej energetyki wiatrowej w Polsce od fazy planowania lokalizacyjnego i finansowania po pełny rozwój i wdrożenie.
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz VIA University College w Danii gdzie uzyskał dyplom BA (Mechanical Engineering).
* * *
Morska stacja elektroenergetyczna (OSS) – jeden z kluczowych elementów infrastruktury morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
Aktualny status projektu
Morska stacja elektroenergetyczna (OSS) dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind znajduje się obecnie w fazie projektowej. Ukończenie budowy planowane jest na połowę 2027 roku i zapewni zatrudnienie ponad 400 pracownikom.
Funkcja i znaczenie OSS
Stacja OSS będzie kluczowym węzłem infrastruktury przesyłowej farmy wiatrowej. Jej zadaniem jest odbiór i transformacja na napięcie 275kV energii elektrycznej z turbin wiatrowych oraz przekazanie za pomocą linii eksportowych na ląd. Przyłączenie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind do polskiego systemu przesyłowego będzie zlokalizowane w gminie Choczewo.
Wstępne parametry techniczne w fazie projektowej
- Wymiary konstrukcji: 30 m x 20 m x 20 m – wymiary kilku piętrowego budynku
- Waga: do 2000 ton
- Maszt antenowy: 25 m
- Liczba pokładów: pięć (pokład dolny techniczny, kablowy, główny, pierwszy oraz dachowy)
Fundament i mocowanie
Stacja zostanie osadzona na fundamencie typu monopal i przymocowana do Transition Piece (TP), co zapewni stabilność konstrukcji oraz optymalne przeniesienie obciążeń na fundament.
Wyposażenie i systemy bezpieczeństwa
- Jeden transformator mocy – kluczowy element konwersji energii z 66kV do 275kV
- Systemy przeciwpożarowe i wentylacji
- Generator diesla wraz ze zbiornikiem na paliwo – awaryjne źródło energii
- Zbiornik wychwytujący oleju z transformatorów – zabezpieczenie środowiskowe
- Kamery i systemy nawigacyjne – monitoring i bezpieczeństwo operacyjne
- Schron dla personelu oraz sprzęt ewakuacyjny
Bezobsługowa konstrukcja i dostęp serwisowy
Stacja będzie bezobsługowa, lecz zostanie wyposażona w boat landing, umożliwiający przyjmowanie załóg serwisowych.
Control Room – serce stacji
Najważniejszym pomieszczeniem morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) będzie Control Room, czyli centrum nadzoru i sterowania pracą stacji. To tutaj znajdują się urządzenia zabezpieczająca i monitoryjące parametrów techniczne oraz sprzęt komunikacyjny pozwalający na zdalne sterowanie oraz koordynacja działań operacyjnych.
Heli-hoist – dostęp z powietrza Na dachu stacji znajdzie się heli-hoist, specjalnie wydzielona przestrzeń umożliwiająca transport personelu za pomocą śmigłowca bez konieczności lądowania na stacji w sytuacjach awaryjnych lub serwisowych gdy dostęp do stacji z morza jest niemożliwy.