20 czerwca br. w gdyńskiej Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyła się tradycyjna msza ludzi morza, od lat wpisana w program obchodów Święta Morza.





















W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele środowiska morskiego, władz państwowych i samorządowych, uczelni, instytucji oraz organizacji związanych z gospodarką morską. Obecni byli m.in. senator RP Sławomir Rybicki, zastępca prezydenta Gdyni Rafał Geremek wraz z radnymi miasta, dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Andrzej Ogrodnik, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. Obecna była także prezes zarządu Stoczni Remontowej NAUTA S.A. Monika Kozakiewicz i wielu jej pracowników. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Stocznia w tym roku, jak i miasto Gdynia obchodzą 100-lecia swoich istnień.
Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Marynarki Wojennej, powitanie biskupa Ryszarda Kasyny i przywitanie uczestników przez duszpasterza ludzi morza ks. dr. Edwarda Pracza. Mszy świętej przewodniczył biskup Ryszard Kasyna, biskup diecezjalny pelpliński. Tradycyjnie nabożeństwu towarzyszyły liczne poczty sztandarowe reprezentujące instytucje i organizacje morskie.













































































Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przeszli w kierunku Pomnika Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki, gdzie złożono wiązanki kwiatów, podkreślając w ten sposób właśnie rozpoczynające się tegoroczne obchody Dni Morza w Gdyni. Po raz pierwszy w historii tego wydarzenia zatrzymano się także przy pomniku Antoniego Abrahama, gdzie również oddano hołd, składając kwiaty.








































































































Przy Pomniku Polski Morskiej w imieniu prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek przemówił jej zastępca Rafał Geremek. Następnie delegacje przystąpiły do składania wiązanek kwiatów. Oficjalną część obchodów zakończył przemarsz Kompanii Honorowej oraz Orkiestry Marynarki Wojennej. Wykonano także tradycyjne wspólne zdjęcie uczestników uroczystości, do którego zaproszono również mieszkańców i gości obserwujących wydarzenie.





































































































Jak co roku, zwieńczeniem uroczystości było nieformalne spotkanie na gościnnym tarasie Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, gdzie na uczestników czekały przygotowane specjalnie na tę okazję okolicznościowe przysmaki.









Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski




