W prestiżowym gronie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie znaleźli się badacze z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zestawienie zostało przygotowane przez amerykański Uniwersytet Stanforda. W rankingu, pośród 159 683 tys. naukowców z całego świata, zostało wyróżnionych 726 ekspertów z Polski. 

W elitarnym gronie 2 proc. najlepszych naukowców na świecie znaleźli się eksperci naukowi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, prof. UMG, prorektor ds. współpracy i rozwoju oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki, dziekan Wydziału Elektrycznego UMG – informuje Agnieszka Czarnecka, rzecznik prasowy UMG.

Lista TOP 2 proc., wyróżniająca ścisłą światową czołówkę naukową, została opracowana w oparciu o dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego. Pod uwagę wzięto zatem takie kryteria jak: indeks Hirscha, liczba cytowań przez innych autorów, jak również pozycja i rola każdego naukowca na liście autorów publikacji.

Jako uczelnia czujemy się wyróżnieni, że nasi pracownicy naukowi otrzymali tak nobilitujące wyróżnienie w rankingu światowym – mówi prof. dr hab. inż. Adam Weintrit, kapitan żeglugi wielkiej, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Nasi wykładowcy akademiccy stanowią o jakości kształcenia w naszej Uczelni, jedynego Uniwersytetu Morskiego w kraju. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni tym wyróżnieniem również jako instytucja dydaktyczna, kształcąca młode pokolenia.

Uniwersytet Stanforda prestiżowe zestawienie przygotował we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies. Pełna lista wszystkich wyróżnionych naukowców dostępna jest na stronie data.mendeley.com.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe UMG

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Postęp prac przy budowie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej

Next

Droga Czerwona na ostatniej prostej

Zobacz również