Oficjalne otwarcie Święta Morza w Gdyni odbyło się 16. czerwca br. na Placu Grunwaldzkim w muszli koncertowej. Otwarcie poprzedzał koncert zespołu szantowego „Atlantyda”. Dedykowane najmłodszym atrakcje i występy z zespołem zachęcały dzieci do wspólnej zabawy. Oczywiście uczestnikami tych scenicznych (i nie tylko) harców byli również rodzice.

Punktualnie o godzinie 18 oficjalnym otwarciem tej ciekawej, 10-cio dniowej morskiej imprezy zajęli się Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska oraz należący do grona pomysłodawców wznowienia obchodów Dni Morza prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego (niespożytej energii) Bogusław Witkowski.

Jako, że zapis tej chwili znalazł się na gdyńskim portalu: www.gdynia.pl, pozwolę sobie zacytować co mówili:

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nadszedł czas na jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń roku w Gdyni – Święto Morza! Od 16 do 25 czerwca zapraszamy miłośników morskich klimatów do wspólnego świętowania. Grono wspaniałych partnerów z wielu instytucji i organizacji związanych z naszym miastem przygotowało moc atrakcji na lądzie, wodach zatoki, w obiektach kultury, nauki i sportu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wypatrujmy żagli sunących w paradzie i ścigających się w regatach, odwiedzajmy muzea, kina, teatralną Scenę Letnią i wystawy, słuchajmy morskiej opowieści w szantach, spacerujmy z przewodnikami, bawmy się na plaży muzycznie i sportowo, cieszmy się jubileuszem Uniwersytetu Morskiego i Świętem Marynarki Wojennej. Wspólnie pobiegnijmy w Nocnym Biegu Świętojańskim. Wypłyńmy na morze wydarzeń z portów naszych mieszkań na pokładzie Gdyni – mówiła Joanna Zielińska.

Święto Morza to ważne wydarzenie – historyczne i wesołe, dla wszystkich. Jako żeglarz zapraszam szczególnie na te punkty programu, w których będzie można podziwiać żaglowce i jachty. Kulminacja części żeglarskiej nastąpi w przyszłą sobotę, 24 czerwca, kiedy wystartuje Żeglarska Parada Świętojańska. Tym razem zawinie ona do Gdańska, ale najpierw będzie można podziwiać kilkadziesiąt jednostek płynących wzdłuż plaży, bulwaru i molo w Orłowie – mówił Bogusław Witkowski.

Tegoroczne obchody Święta Morza zakończą się 25. czerwca, kiedy to swoje święto będzie celebrować Marynarka Wojenna RP.

Warto zapoznać się z programem obchodów – kliknij tu

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Zdjęcia: Michał Puszczewicz/www.gdynia.pl

Previous

Pamiętając o tych, którzy nie powrócili z morza

Next

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni

Zobacz również