Spotkaliśmy się z Henrykiem Peplińskim, konsultantem w dziedzinie systemów automatyki i zdalnego sterowania na statkach i jednostkach Offshore z okazji wydania przez Fundację Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej jego książki p.t. „Automatyka Statków i Jednostek Offshore – Praktyczny Poradnik.”

Cezary Spigarski (CS): Skąd powstał pomysł napisania takiej książki?

Henryk Pepliński (HP): Pracując w Szkocji w Dziale Technicznym Armatora jednostek Offshore zostałem poproszony przez amerykańskie Wydawnictwo Elsevier do współpracy jako kontrybutor ze szkockim autorem książki Offshore Electrical Engineeting Manual w zakresie systemów automatyki. Książka ta koncentrowała się głównie na instalacjach elektrycznych i w niewielkim stopniu dotyczyła układów automatyki. Po zakończeniu tej współpracy, wspólnie z pracownikami wydawnictwa zdecydowaliśmy o potrzebie wydania książki dotyczącej automatyki na statkach i jednostkach Offshore. Książka p.t. “Ship and Mobile Offshore Unit Automation – A Practical Guide” została wydana w języku angielskim we wrześniu 2019 roku. Ze względu na duże zainteresowanie tą książką za granicą oraz wysoki poziom szkolnictwa morskiego w Polsce doszliśmy do wniosku że celowym jest wydanie tej książki również w języku polskim.

CS: Do kogo jest adresowana książka?

HP: W tej książce zawarłem moje doświadczenie z ponad czterdziestoletniej pracy przy projektowaniu, instalowaniu, uruchamianiu i inspekcjach układów automatyki w stoczniach, na statkach i jednostkach Offshore oraz u producentów. Ta książka jest przydatna dla projektantów układów automatyki, załóg maszynowych pływających na statkach i pracujących na jednostkach Offshore, pracowników działów technicznych biura armatora, jak również studentów uniwersytetów morskich.

CS: Dlaczego warto nabyć tę książkę?

HP: Dziedzina automatyki jest bardzo obszerna. Obejmuje ona automatykę teoretyczną zawierającą matematyczny model układu automatyki, automatykę urządzeń pozwalającą sterować urządzeniami oraz automatykę systemów, która pozwala na sterowanie rozproszonym układem wielu urządzeń połączonych magistralą systemową. Książka obejmuje automatykę systemów instalowanych na statkach i jednostkach Offshore oraz zawiera dużo praktycznych przykładów nowych rozwiązań przodujących producentów układów automatyki siłowni oraz układów sterowania i monitoringu. Opisano w niej również wymagania administracji morskich, konwencji, niektórych towarzystw klasyfikacyjnych, Unii Europejskiej oraz norm międzynarodowych, dotyczące zautomatyzowanych systemów instalowanych w siłowniach z obsługą i bezwachtowych. Dodatkowo w książce opisano projektowanie oraz opracowywanie specyfikacji zakupów systemów automatyki, jak również instalowanie i certyfikowanie urządzeń i systemów zdalnego sterowania i monitoringu. Czytając tę książkę czytelnik nabędzie wiedzę dotyczącą najnowszych systemów automatyki stosowanych na statkach i jednostkach Offshore.

CS: Dziękuję za rozmowę. Książka już dostępna w sprzedaży na stronie naszej księgarni internetowej https://sklep.oficynamorska.pl/pl/p/Automatyka-statkow-i-jednostek-offshore.-Praktyczny-przewodnik/409

Previous

Kryształowy Żagiel 2020: oto najlepsi pomorscy żeglarze!

Next

Oświadczenie Prezesa Zarządu PRCiP

Zobacz również