Saab otrzymał zamówienia od Sił Zbrojnych Łotwy oraz Estonii na dostawy granatnika Carl-Gustaf® M4. Dostawy będą odbywać się w latach 2021-2024.

Zamówienia zostały złożone w ramach umowy ramowej podpisanej przez Swedish Defence Materiel Administration (FMV) w czerwcu 2019 r., na mocy której Szwecja, Łotwa i Estonia mogą składać zamówienia na systemy broni Carl-Gustaf M4 przez okres dziesięciu lat.

Z przyjemnością ogłaszamy, że Łotwa i Estonia stały się najnowszymi nabywcami systemu Carl-Gustaf M4. Oba kraje mają ponad dwie dekady doświadczeń w eksploatacji systemu Carl-Gustaf dostarczanego przez firmę Saab. Już niedługo wzmocnimy ich zdolności do prowadzenia operacji lądowych dzięki najnowszej wersji tego systemu – powiedział Görgen Johansson, szef działu biznesowego Saab Dynamics.

Nowa generacja granatnika przeciwpancernego Carl-Gustaf M4 jest ogromnym, technologicznym krokiem naprzód dla każdego żołnierza, który był przeszkolony w używaniu broni wsparcia i miał do czynienia ze starszymi wersjami granatnika, takimi jak M2. Różnica jest szczególnie widoczna w trakcie przenoszenia broni. Jest ona o połowę lżejsza. Złożenie wspólnego zamówienia jest bardzo dobrym przykładem naszej współpracy z krajami sąsiednimi, a obie strony wybrały dla siebie najlepszą i najkorzystniejszą ekonomicznie ofertę. Współpraca obronna między krajami jest jednym z najważniejszych filarów zwiększenia zdolności obronnych całego regionu – powiedział Ramil Lipp, szef kategorii (uzbrojenie) w Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych.

Nabycie bezodrzutowego działa najnowszej generacji jest kolejnym kamieniem milowym na drodze współpracy pomiędzy krajami bałtyckimi i Skandynawią. Złożenie wspólnego zamówienia zapewnia znaczne korzyści cenowe zarówno Łotwie, jak i Estonii, a także zwiększa interoperacyjność regionalną oraz możliwości wzajemnego szkolenia z siłami naszych sojuszników. Zakup granatników Carl-Gustaf M4, połączony ze wcześniejszym nabyciem amunicji, również znacznie poprawi możliwości operacyjne Łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych, wyznaczając drogę do długoterminowej modernizacji naszych sił zbrojnych – powiedział Artis Pabriks, minister obrony Łotwy.

Naramienny granatnik Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja przenośnego, wielozadaniowego systemu uzbrojenia. Oferuje on żołnierzom szeroki zakres możliwości prowadzenia walki i pozwala im zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Został on opracowany w oparciu o ogromne dotychczasowe możliwości systemu, oferując obecnie wyższy stopień celności, lżejszą konstrukcję oraz kompatybilność z przyszłymi usprawnieniami. M4 jest również kompatybilny z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna. Od chwili wprowadzenia na rynek w 2014 r. Saab podpisał umowy z trzynastoma różnymi krajami na dostawy granatników Carl-Gustaf M4.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe SAAB

Previous

Napis wizytówka PORT SZCZECIN-ŚWINOUJŚCIE zyska nowy blask

Next

Kolejne urządzenia do laboratoriów przekazały Port Gdynia i Port Gdańsk w ramach akcji #dzielmysiędobrem

Zobacz również