Akademia Marynarki Wojennej cały czas rozszerza pomoc dla społeczeństwa. Od 3 dni w uczelni powstają maseczki ochronne. Do tej pory wyprodukowano około 300 sztuk, a kolejnych 1000 jest już skrojonych i gotowych do szycia. Oczywiście równolegle trwa produkcja przyłbic ochronnych, która regularnie się zwiększa. Pisaliśmy o tym wcześniej.

Produkcja maseczek to nie tylko szycie, ale także zdobywanie nowych, sterylnych materiałów i krojenie, a gotowy produkt czeka jeszcze dystrybucja. Aby usprawnić proces, maseczki powstają taśmowo, każda osoba wykonuje określone czynności. Wzór został skonsultowany z lekarzami. Maseczka jest bawełniana, dwustronna, bez atestów, ale posiada kieszonkę na włożenie atestowanego filtra oraz usztywnienia umożliwiające dopasowanie do każdej twarzy.

Maseczki są rozdawane szpitalom, przychodniom lekarskim, aptekom, a także okolicznej ludności za pośrednictwem Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

W produkcję maseczek zaangażowali się podchorążowie i pracownicy Akademii Marynarki Wojennej, w tym pani Bożena Kamińska przewodniczącą Zarządu Zakładowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska działającego przy AMW, która sama szyje, kroi i zarządza całym procesem. Wspomaga ich dwójka wolontariuszek, w tym nasza absolwentka Kinga Maćkowiak, która jest pilotem wycieczek, a jak sama mówi „szyję, dziergam z pasji, a kiedy możemy zrobić coś dla innych, po prostu uważam ze tak trzeba”. Drugą wolontariuszką jest pani Dagmara Wełnicka, która w wolnych chwilach zajmuję się modelarstwem – składa żaglowce, a w bibliotece w Kosakowie jako wolontariusz prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci.

Wcześniej w uczelni rozpoczęła się produkcja przyłbic ochronnych w technologii 3D, których zrobiono już kilkaset sztuk. Rozszerzamy naszą ofertę o przyłbice wykonane w technologii tryskowej, co znacznie poprawi naszą wydajność. Teraz równolegle wytwarzane są zarówno przyłbice, jak i maseczki. Uczelnia planuje kolejną akcję pomocową pod kryptonimem Komputery dla Dzieciaczków w walce z COVID-19.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe AMW

Previous

Część rufowa szwedzkiej łodzi podwodnej klasy Blekinge została złożona

Next

Kluczowy polski hub handlowy utrzymuje operacje przeładunkowe

Zobacz również