28 czerwca br. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oficjalnie przyjęło najnowszy eksponat – ważącą 6,5 tony ogromną kotwicę, liczącą sobie ponad 120 lat, a pochodzącą z dawnego francuskiego krążownika pancernopokładowego „D’Entrecasteaux”. Okręt ten zwodowany w roku 1896 roku (stępka w 1894 r.), wszedł do służby w Marynarce Wojennej Francji w roku 1899 i pełnił ją na Dalekim Wschodzie. Podczas I wojny światowej operował na Morzu Śródziemnym. W roku 1922 został rozbrojony, pozbawiony napędu i wycofany z czynnej służby. Wykorzystywano go jako hulk. W roku 1927 zakupiła go polska Marynarka Wojenna i po zacumowaniu w porcie wojennym na Oksywiu zaczęła wykorzystywać, już jako ORP „Bałtyk” do celów szkoleniowych i promocji oficerskich absolwentów Szkoły Podchorążych MW, pełnił także funkcje reprezentacyjne jako okręt flagowy dowódcy floty. Po wybuchu II wojny światowej przejęli go Niemcy, w roku 1942 trafił na złom.

Ten typ kotwicy stanowi najstarszą znaną nam konstrukcję, nazywana jest Kotwicą Admiralicji – z powodu obowiązkowego wprowadzenia jej na wyposażenie okrętów wojennych Brytyjskiej MW, decyzją Admiralicji Brytyjskiej z roku 1850.

Prawdopodobnie okręt dysponował czterema takimi kotwicami. Jedna stoi dzisiaj (od 1957 r.) w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, druga ustawiona jest przed budynkiem Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, trzecia właśnie trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej, a losy czwartej nie są znane.

Ta trzecia miała przez wiele lat swoje miejsce przy dawnym gdyńskim Domu Zdrojowym, wykorzystywanym przez MW, przekazanym we władanie marynarskim związkom zawodowym w roku 1947, znanym od tego czasu jako Dom Marynarza, od roku 1951 stanowiący własność Polskich Linii Oceanicznych, obecnie podzielonym na część hotelową i część wykorzystywaną na siedzibę tego armatora.

I właśnie stamtąd trafiła do Muzeum Marynarki Wojennej, przekazana 28 czerwca br. w dniu obchodów Święta Marynarki Wojennej, przypadającego tradycyjnie na ostatnią niedzielę czerwca. Przekazania dokonała prezes PLO Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Podczas uroczystości obecni byli także wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego, Benedykt Wietrzykowski, prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych. Kotwicę przyjmował dyrektor Muzeum MW Tomasz Miegoń, a krótko jej historię i historię okrętu przedstawił z-ca dyrektora Aleksander Gosk. Jak też zaznaczył wkrótce do kompletu zostanie dołączone 6 ton łańcucha – trwają poszukiwania odpowiedniej wielkości szakli, zdolnej do połączenia kotwicy z łańcuchem.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

„Pogoria. Legenda żaglowca” zwodowana!

Next

O zagadnieniach związanych z bezpiecznym recyklingiem statków mówi Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A.

Zobacz również