Respiratory ufundowane m.in. przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA są już na miejscu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Policach. Sprzęt doposaży Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dorosłych i Dzieci służąc do ratowania pacjentów w najcięższym stanie.

W sumie, dzięki darczyńcom, którzy wsparli szpital w walce z koronawirusem, do placówki trafiło osiem nowych respiratorów wraz z niezbędnymi akcesoriami. 

Cztery respiratory zostały kupione ze środków przekazanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, trzy kolejne z dotacji celowej Starostwa Powiatowego w Policach (z pieniędzy od firmy Hyundai Engineering Co.), a jeden w ramach realizacji zadań zleconych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, przez wojewodę zachodniopomorskiego.

Koszt jednego respiratora to 96 121 zł.

Wirus, z którym obecnie walczy cały świat, może powodować ciężkie zaburzenia oddechowe. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem – zapewnia przeżycie choremu i jednocześnie umożliwia skuteczne leczenie.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, jako jedna w kluczowych spółek Skarbu Państwa w regionie, solidarnie i bardzo aktywnie włączył się w działania prewencyjne polskiego rządu, ukierunkowane na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju. Na pomoc szpitalom Spółka przeznaczyła dwie darowizny. Pierwsza z nich w kwocie miliona złotych trafiła do trzech szpitali – dwóch w Szczecinie: zakaźnego przy ul. Arkońskiej i SPSK nr 1 PUM oraz do koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Tytusa Chałubińskiego. Za przekazane środki zakupiony został sprzęt potrzebny tym jednostkom, tj. respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz ambulans. Z kolei druga darowizna dla SPSK nr 1 PUM przeznaczona była na zakup aparatury służącej do wczesnej diagnostyki koronawirusa. Poza ZMPSiŚ SA ten zakup wsparły również Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” oraz Polskie Terminale SA.

Red. Monika Woźniak-Lewandowska, ZMPSiŚ SA, na podst. informacji SPSK nr 1 PUM,

Zdjęcia: SPSK nr 1 PUM

Previous

Darmowe stacje do ładowania samochodów elektrycznych w Porcie Gdańsk

Next

100. rocznica utworzenia Komendy Portu Wojennego Gdynia

Zobacz również