Termin: 23 września 2021, o godzinie 10.00 na budynku przy ul. Władysława IV 11 w Gdyni nastąpiło odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy, którego partnerem jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. od zawsze stara się przybliżać sylwetkę człowieka o nieprzeciętnej wiedzy, ale i wyobraźni – inżyniera Tadeusza Wendy. To właśnie jemu Port Gdynia i miasto Gdynia zawdzięczają tak wiele. Od 99 lat Port Gdynia jest morską bramą Polski i oknem na świat.

Rok 2021 zdecydowanie należy w Gdyni do wybitnego inżyniera, budowniczego Portu Gdynia, Tadeusza Wendy. Rada Miasta Gdyni, w 95. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich i w 99 urodziny portu w Gdyni, ustanowiła rok 2021 na obszarze Gminy Miasta Gdynia – rokiem Tadeusza Wendy. To doskonała okazja do przekazywania opowieści o jego dokonaniach, życiorysie oraz poznawania tego, co ukształtowało go zarówno jako człowieka, jak i projektanta.

23 września jest datą wyjątkową, uznawaną za formalny początek Portu Gdynia. To właśnie 23 września 1922 r., Sejm uchwalił ustawę, której art. 1 stwierdzał: „Upoważnia się Rząd do poczynienia niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu, jako portu użyteczności publicznej”.

Tadeusz Wenda nie tylko wskazał miejsce realizacji budowy portu, ale także zaprojektował i nadzorował budowę. Stworzył dzieło, które pozwoliło na rozwój gospodarczy kraju oraz rozwinięcie żeglugi i handlu zamorskiego. Port był dumą i chlubą nie tylko rządzących, ale całego społeczeństwa II Rzeczypospolitej. Specyficzne okoliczności i warunki, jakie zaistniały w odrodzonym po I wojnie światowej  państwie, spowodowały konieczność skoncentrowania uwagi Polaków na inwestycjach morskich. Budowa gdyńskiego portu dawała szansę pracy i samorealizacji zarówno ogromnej grupie przedstawicieli inteligencji technicznej, specjalistów różnych dziedzin, jak i zwykłych robotników. Miasto, które tu wyrosło, stało się symbolem nowoczesności, przedsiębiorczości i rozwoju II Rzeczypospolitej.

Tradycją stało się̨, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w swoje urodziny przygotowuje prezent z myślą̨ o lokalnej społeczności. Z okazji 99-lecia powstania Portu Gdynia, oprócz licznych wydarzeń towarzyszących, wspólnie z Muzeum Miasta Gdyni przygotowano również serię podcastów o Tadeuszu Wendzie. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 23 września br.

Tego samego dnia swą premierę miała również tak lubiana przez mieszkańców Gdyni wycieczka historyczna w formie gry miejskiej. Na uczestników czekało wiele podchwytliwych pytań i zadań do wykonania, a jedna zagadka czekała właśnie obok muralu Tadeusza Wendy przy ulicy Władysława IV 11 w Gdyni. Wszyscy chcący osobiście zwiedzić Port Gdynia mogli z uwagą słuchać Radia Gdańsk. Od poniedziałku 20 września na antenie Radia Gdańsk do wygrania była możliwość wyjątkowej autokarowej wycieczki po Porcie Gdynia.

24 września odbył się wernisaż wystawy w Galerii handlowej Klif „Dla Polski ten port zbudowałem”. Wydarzenie, podczas którego można było się zapoznać nie tylko fotografiami dokumentującymi powstawanie portu ale również zobaczyć budowniczego, Tadeusza Wendę, podczas pracy.

Tekst: materiały prasowe ZMPG-a S.A.

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland 2021. Jacek Chabowski wygrywa w pięknym stylu

Next

Zakończenie budowy nowego Publicznego Terminalu Promowego na 99 urodziny Portu Gdynia

Zobacz również