W budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., a dokładniej na jego biurowych korytarzach można zobaczyć nową koncepcję ich wystroju. Na ścianach pojawiły się dużych rozmiarów fotografie, podświetlone lampami LED. Prezentacja zdjęć nie ma charakteru wystawowego, mogą im się przyglądać na co dzień pracownicy, na pewno też będą w zasięgu wzroku gości i interesantów odwiedzających ZMPG-a S.A.

Koncepcję nowego wystroju wnętrz przygotowała i doboru prezentowanych fotografii dokonała Grażyna Ilona Szarowicz pracownik Działu Marketingu. Jak mi po oprowadzeniu i zaprezentowaniu całości powiedziała, ta właśnie „rewitalizacja korytarzy” ma swój związek z nadchodzącymi, przypadającymi na rok 2022, obchodami 100-lecia powstania gdyńskiego portu (23 września 1922 roku Sejm RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni).

Grażyna Ilona Szarowicz: Mając sporo miejsca do ekspozycji, chcieliśmy pokazać nowoczesną firmę, zaakcentować, że jest to Port Gdynia. Duże fotografie pokazują port w różnych aspektach. Tematyka zdjęć została przypisana do poszczególnych pięter budynku. Na parterze pokazaliśmy związki portu z miastem – ze szczególnym uwzględnieniem Nabrzeża Pomorskiego, jako najbardziej reprezentacyjnego portowego nabrzeża w mieście. Pierwsze piętro to zdjęcia tematycznie związane z kontrahentami i spółkami – tutaj m.in. nasze terminale przeładunkowe. Tematem przewodnim ekspozycji drugiego piętra są inwestycje – m.in. nasza sztandarowa, czyli port zewnętrzny, a także nowy terminal promowy, będący w ostatniej fazie budowy (z planem oddania do użytku z końcem obecnego roku). Trzecie piętro, czyli to czym lubimy się chwalić – odwiedziny portu przez statki wycieczkowe. Chcieliśmy zaakcentować nowoczesność naszego portu, jednak nie tworzyć dedykowanej jego historii wystawy. Cieszy nas, że mogliśmy wykorzystać zdjęcia różnych fotografów, nie tylko naszego plastyka (choć tych jest najwięcej) Tadeusza Urbaniaka.

Na ścianach korytarzy znajdują się także fotografie: portalu gospodarkamorska.pl, Piotra Lewandowskiego, Mikołaja Połoczańskiego, Karola Przybyły, Marka Sałatowskiego, Anny Wojciechowskiej. Trafiła też jedna moja, z odwiedzin Gdyni przez meksykański żaglowiec „Cuauhtemoc” w sierpniu 2013 roku, a zdjęcia z tego wydarzenia przypomnę poniżej.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Rozmowa z prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownikiem Katedry Zarządzania Transportem Instytutu Zarządzania, dr. hab. Michałem Plucińskim

Next

Gratulacje dla Profesora Daniela Dudy

Zobacz również