Siły Zbrojne Norwegii podpisały z Saabem umowę ramową na dostawy granatników Carl-Gustaf® M4. Saab otrzymał wstępne zamówienie z dostawami uzbrojenia przewidzianymi w 2021 roku.

Podpisana właśnie umowa ramowa umożliwia norweskiemu klientowi składanie zamówień na granatniki Carl-Gustaf® M4, jak i powiązany osprzęt i systemy szkolno-treningowe przez okres 7 lat.

Siły Zbrojne Norwegii są użytkownikiem systemu Carl-Gustaf® M2 od wczesnych lat siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie Siły Zbrojne Norwegii korzystają z wersji tego uzbrojenia oznaczone symbolami M2 i M3.

„Z radością witamy najnowszego użytkownika systemu Carl-Gustaf® M4. Możliwość kontynuowania naszego wsparcia Sił Zbrojnych Norwegii, tym razem najnowszą i przygotowaną na wyzwania przyszłości wersją granatnika Carl-Gustaf® M4, to dla nas ogromny sukces” – powiedział Görgen Johansson, szef działu biznesowego Saab Dynamics.

Carl-Gustaf® M4 to najnowsza wersja naramiennego, przenośnego i wielozadaniowego granatnika. Oferuje on elastyczność taktyczną w doborze amunicji i pozwala żołnierzom zachować zwrotność i skuteczność w każdym scenariuszu bitwy. Broń ta została stworzona w oparciu o ogromne możliwości systemu, oferując wyższy stopień precyzji, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi rozwiązaniami. Granatnik Carl-Gustaf® M4 jest również przystosowany do współpracy z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna. Od momentu pojawienia się tej broni na rynku w 2014 roku, Saab podpisał kontrakty na dostawy granatników Carl-Gustaf® M4 z 14 państwami.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe SSAB

Previous

Roboty na Terminalu Promowym w Świnoujściu na półmetku, czas na sprzęt

Next

Świnoujście. Terminal będzie obsługiwał do 2 mln kontenerów rocznie!

Zobacz również