Przełom maja i czerwca jest początkiem sezonu żeglarskiego w Akademii Marynarki Wojennej. Tradycyjnie w tym okresie rozpoczyna się szkolenie podchorążych w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy. Podczas tych zajęć studenci wojskowi poznają tajniki związane ze sztuką żeglarską, co przekłada się na uzyskanie przez większość podchorążych patentu żeglarza jachtowego.

Przeprowadzone zostało już także dwutygodniowe szkolenie dla zagranicznych podchorążych z Kataru. Zimna wiosenna aura nie przeszkodziła w przeprowadzaniu ćwiczeń, a dodatkowy wiatr sprzyjał realizowaniu szkolenia. Chłodne dni oraz zimne noce to warunki z którymi osobom szkolonym przyjdzie się zmierzyć jeszcze niejednokrotnie.

W tym tygodniu kolejna grupa rozpoczęła praktykę żeglarską, tym razem to podchorążowie pierwszego rocznika z kierunku nawigacja. Warunki pogodowe znacznie się poprawiły, w szczególności  wpływ na to mają słoneczne dni. To ważne, gdyż wtedy jest możliwość pracy w pełnym składzie załogi, wydawania podstawowych komend oraz naukę właściwości manewrowych mniejszych jednostek pływających. Tego typu szkolenia w znaczny sposób podnoszą zdolności przywódcze przyszłych oficerów. Biorąc pod uwagę wymagający akwen szkoleniowy przylegający do AOS w Czernicy, na którym przeprowadzane są ćwiczenia, częste zmiany kierunku wiatru wymuszają podejmowania przez podchorążych szybkich, optymalnych decyzji. Doświadczenie jakie zdobywają w tym czasie zaowocuje podczas kolejnych praktyk żeglarskich.

kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW

Previous

Urząd Morski zachęca do odwiedzin swojej placówki oraz do wolontariatu w zakresie ochrony wydm i lasów nadmorskich

Next

Pierwszy z mostów na Mierzei przechodzi próbne obciążenia!

Zobacz również