Pod takim przesłaniem rozpoczął się dzisiaj, 20 września br. Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. W ten sposób Port Gdynia przystąpił do obchodów swojego stulecia, przypadającego na dzień 23 września br., rozpoczynając pierwszym dniem Kongresu, zaplanowanym na cztery dni. Wydarzenie odbywa się w dniach 20-23 września 2022 r. w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Kongresowi patronuje twórca gdyńskiego portu inż. Tadeusz Wenda, który przez 17 lat był naczelnikiem Biura Budowy Portu. Prowadzenie obrad powierzono Aleksandrowi Wicka, kierownikowi Działu Marketingu. Gości przywitał Jacek Sadaj prezes zarządu ZMPG-a. Kongresowi towarzyszy wystawa fotogramów poświęconych gdyńskiemu portowi w znacznej mierze autorstwa Tadeusza Urbaniaka, ale też wielu innych fotografów dokumentujących pracę portu. Przed obradami obecni mogli obejrzeć film animowany zrobiony na bazie rysunków młodego gdyńskiego artysty Jana Rutki, czerpiącego natchnienie do swoich prac z architektury miasta i portu.

(Muszę tu dodać, że Jan Rutka jest prawnukiem kapitana ż.w. Jana Ćwiklińskiego, który będąc kapitanem statku pasażerskiego „Batory”, z obawy przed szykowanymi w kraju represjami, zmuszony był w roku 1953 poprosić o azyl w Wielkiej Brytanii, aby stamtąd wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Kapitanowi Ćwiklińskiemu poświęcona jest znaczna część przygotowywanej przez moją Fundację ostatniej książki nieżyjącego Ryszarda Leszczyńskiego, omawiającej ucieczki polskich marynarzy za granicą, ich emigracyjne losy, ale także ogromne szykany i prześladowania przez Urząd Bezpieczeństwa PRL, zgotowane rodzinom oraz tym, których złapano i uciec im nie było dane. Trzeba też zauważyć, że dla wielu z tych ludzi takim właśnie oknem na świat były główki gdyńskiego portu, a za nimi rysująca się wizja lepszej przyszłości).

Zanim przystąpiono do zaplanowanych na ten dzień obrad panelowych, gość specjalny, profesor Jerzy Bralczyk wystąpił z wykładem „100 na 100 lat”. W sposób nie pozbawiony poczucia humoru przedstawił niezliczoną ilość możliwości zastosowania w języku polskim słowa „sto” i jego różnych, zależnych od kontekstu wypowiedzi znaczeń konkludując, że 100 to również cały wiek (nie ten ludzki, ale ten wieloletni) – i takiż właśnie wiek osiągnął Port w Gdyni kończąc akurat jego pierwsze stuletnie trwanie. Po wykładzie w ręce profesora trafiła, jako dla pierwszego jej czytelnika, właśnie wydana przez Małgorzatę Sokołowską książka poświęcona 100-letniej historii Portu Gdynia.

Dalsze części pierwszego dnia Kongresu przebiegały według zamieszczonego poniżej planu, co obrazują załączone zdjęcia.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

przekazanie dokumentów na jednostkę ORP Mewa

Next

Kongres Gospodarki Morskiej w Porcie Gdynia Dzień 2

Zobacz również