„Dar Młodzieży” pomaleńku wchodzi w swoje 40-ste urodziny. Wyznacznikiem tego pięknego wieku będzie dzień 4. lipca 2022 roku, kiedy to minie dokładnie 40. lat od momentu podniesienia na żaglowcu bandery, polskiej bandery, której wiernie do dzisiaj służy.

I na tę właśnie okazję Uniwersytet Morski w Gdyni przygotował wydarzenie specjalne – Dni Otwarte „Daru Młodzieży”. Dni 28 i 29 maja stały się początkiem obchodów 40-lecia żaglowca.

W sobotę, 28 maja można było wejść na „Dar”, osobiście dotknąć jego pokładowego wyposażenia, otrzeć się o historię i poczuć jak żeglarz czy żeglarka. Pierwszy dzień przyniósł ze sobą dobrze ponad dwa tysiące odwiedzin osobistych, cało-rodzinnych i wielopokoleniowych. Uświetnieniem dnia był występ uznanego i bardzo popularnego „Chóru Męskiego Zawisza Czarny”, który przez ponad godzinę częściowo a capella, częściowo przy wykorzystaniu instrumentów wprowadził w dobry humor wszystkich zgromadzonych na kei miłośników talentów męskich, żeglarskich głosów. Występowi zacnego chóru przysłuchiwał się też Rektor Uniwersytetu Morskiego, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, znany także z tego iż sam potrafi śpiewnie zabrać głos.

W odwiedzinach na żaglowcu nie przeszkadzał zacinający co jakiś czas deszcz. A wielu przyciągały atrakcje w postaci stoiska z książkami, medalami i znaczkami nawiązującymi do morskiej przygody i „Daru”, możliwości ostemplowania dostępnych bez opłat pocztówek okolicznościowymi stemplami oraz nabycia pamiątek, ubrań, czapek i T-shirtów z symboliką żaglowca i podkreśleniem jego 40. rocznicy urodzin.

Drugi dzień otwarcia przyniósł ze sobą poprawę aury, dał co nieco słońca i spowodował dużo większy napływ chętnych do wejścia na pokład „Daru Młodzieży”. Dzisiaj żaglowiec odwiedziło dokładnie 3616 pełnych uśmiechu ludzi, cierpliwie oczekujących na swoją możliwość wejścia po trapie Białej Fregaty.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Miałem i ja swoją milisekundę, kiedy to znienacka zaatakowałem Rektora :)

Previous

Obchody stulecia Polskiego Związku Żeglarskiego uroczyście rozpoczęte

Next

Niecodzienne odkrycie podczas remontu Żurawia. Pracownicy budowlani natrafili na gazetę sprzed ponad 60 lat

Zobacz również