Dzięki nowej inwestycji Baltic Hub będzie jednym z największych terminali kontenerowych w Europie

28 listopada 2022 r., Baltic Hub (funkcjonujący wcześniej pod nazwą DCT Gdańsk), operator największego terminala kontenerowego na Morzu Bałtyckim, w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury  Marka Gróbarczyka uroczyście rozpoczął budowę T3 – trzeciego nabrzeża głębokowodnego. Pełne zakończenie projektu planowane jest na koniec drugiego kwartału 2025 roku.  Będzie to trzecie nabrzeże o długości 717m i głębokości 17,5m zdolne do obsługi największych statków kontenerowych na świecie. W ramach nowej inwestycji powstanie także plac o dodatkowej powierzchni operacyjnej 36,5 ha. Projekt wart jest łącznie 450 milionów euro i będzie otwarty dla działalności komercyjnej już po zakończeniu pierwszej fazy budowy w pierwszej połowie 2024 roku. To potwierdzenie ambicji Baltic Hub, by rozwijać największy hub kontenerowy w kierunku jednego z największych terminali kontenerowych w Europie, obsługującego rynki Europy Środkowo-Wschodniej i krajów bałtyckich.

Harmonogram inwestycji

Budowa T3 będzie podzielona na dwa etapy. W pierwszej fazie konsorcjum firm Budimex oraz DEME zbuduje 36-hektarową platformę przylegającą do Terminalu nr 1 (T1). Powstanie ona w całości na morzu, a jej budowa zostanie zakończona w pierwszej połowie 2024 r. – zdolność przeładunkowa Baltic Hub zwiększy się wówczas o 1,5 mln do 4,5 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) rocznie. W drugim etapie rozpocznie się budowa ściany nabrzeża o długości 717 m i głębokości 17,5 m. Prace mają ruszyć w pierwszych miesiącach 2023 r., a zakończą się w drugim kwartale 2025 r.

Projekt T3 obejmuje dodatkowo zakup 7 suwnic nabrzeżowych, zdolnych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG pracujących na placu składowym. Operatorzy będą je mogli zdalnie obsługiwać z ergonomicznie zaprojektowanych stanowisk. Pozwoli to na bezpieczniejsze, wydajniejsze, bardziej nowoczesne i komfortowe środowisko pracy przez 365 dni w roku.

Nowe możliwości T3

Baltic Hub jest największym terminalem kontenerowym w Polsce, mającym na swoim koncie imponujące sukcesy.  W momencie otwarcia 15 lat temu  Baltic Hub posiadał jedno głębokowodne nabrzeże, osiągając roczną zdolność przeładunkową na poziomie 500 000 TEU. Teraz jest prawdziwym hubem na Bałtyku
z dwoma głębokowodnymi nabrzeżami, wynikiem ponad 2,09 mln przeładowanych TEU w 2021 r. oraz roczną zdolnością przeładunkową sięgającą 3 mln TEU. Obecnie Baltic Hub dysponuje dwoma głębokowodnymi nabrzeżami o łącznej długości 1,3 km, 14 suwnicami typu STS oraz roczną przepustowością 2,7 mln TEU.

Jeszcze 10 lat temu Polska nie figurowała jako znaczący kraj w przeładunkach kontenerowych, powiedział Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki morskiej. – Dzisiaj rozpoczynamy historyczną inwestycję budowy największego portu kontenerowego. Myślę, że to nie jest ostatni słowo ponieważ plany rozwoju Baltic Hub są ambitne.

W dodatku Baltic Hub stał się bramą transportową do Europy Środkowo-Wschodniej obsługując Niemcy oraz rynki pozbawione dostępu do morza takie jak Czechy, Słowację, czy Węgry. To efekt systematycznie przez lata kontynuowanych inwestycji, zwiększających zdolność przeładunkową na kolei do 750 000 TEU w 2020 r.

Dyrektor generalny Baltic Hub Charles Baker obiecuje, że Baltic Hub i jego partnerzy od samego początku będą realizować inwestycję przy zachowaniu najwyższych standardów, dotyczących ochrony środowiska.: „Baltic Hub to prawdziwy terminal dwudziestego pierwszego wieku, gdzie zastosowana będzie niskoemisyjna technologia najnowszej generacji, z której byłby dumny każdy europejski port. Raz jeszcze podkreślamy, że podejmiemy wszelkie uznane na świecie środki zapobiegawcze w celu ochrony środowiska, życia morskiego oraz siedlisk na obszarze objętym inwestycją. Ta budowa od A do Z będzie odzwierciedlać nasze zobowiązanie do zrównoważonych inwestycji, np. poprzez użycie niskoemisyjnego betonu oraz dostawę przyjaznego dla środowiska sprzętu – jak choćby elektrycznych suwnic placowych”. 

Baker dodaje też, że „T3 wzbogaci ofertę usługową Baltic Hub. Co więcej – będziemy mogli pozyskać nowe usługi i przyciągnąć nowe sojusze żeglugowe oraz będziemy mogli dotrzeć do nowych rynków. Rozwijając dodatkową zdolność przeładunkową i otwierając nowe połączenia dostarczamy także impuls do rozwoju polskiej gospodarki”.

O znaczeniu inwestycji mówił  także Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.: „Jesteśmy świadkami kolejnego kamienia milowego. Po długiej procedurze wyboru inwestora, wyłoniliśmy DCT Gdańsk (dziś Baltic Hub), jako ten podmiot, który złożył najkorzystniejszą dla nas ofertę. Dzisiaj przechodzimy do kolejnego etapu – rozpoczęcia prac. Trzymamy kciuki, życzymy powodzenia i zapewniamy o wsparciu na każdym etapie inwestycji. Mam nadzieję, że za dwa lata spotkamy się na uroczystym otwarciu kolejnego nabrzeża”.

36 ha Polski więcej

Zakończyliśmy prace projektowe i przygotowawcze. Czas na rozpoczęcie prac zasadniczych przy budowie T3 Baltic Hub. W ciągu najbliższych miesięcy powiększymy terytorium lądowe Polski o 36 hektarów. Posiadamy wyjątkowe doświadczenie w zakresie prac hydrotechnicznych przy największych inwestycjach w kraju. Tą wiedzę i doświadczenie naszych inżynierów wraz ze sprzętem wykorzystamy w realizacji konstrukcji nowego terminala. Same prace budowlane zakładają wykonanie robót czerpalnych o kubaturze ponad 4 mln m3, wykonanie linii cumowniczej o długości ponad 700 m. Sam terminal T3 będzie miał powierzchnię ponad 360 000 m2, głębokość operacyjną 17 m i będzie półautomatyczny co jest nowością w Polsce i trendem obecnym w tej chwili na świecie”, mówi Cezary Łysenko, Dyrektor Dywizji Budownictwa Infrastrukturalnego Budimex SA.

Laurent Closset, dyrektor regionalny na Europę Północną w DEME dodaje: „Jesteśmy dumni, że pomagamy w budowie tego terminalu, w którym wykonamy prace pogłębiania i rekultywacji terenu. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszym partnerem w konsorcjum, firmą Budimex aby połączenie naszej wiedzy, przyczyniło się do realizacji ambitnych planów rozwoju Baltic Hub”.

O Baltic Hub

Baltic Hub został uruchomiony w 2007 r. pod nazwą DCT Gdańsk i posiada zdolność przeładunkową do 3 mln TEU rocznie. Łączna długość dwóch głębokowodnych nabrzeży terminalu wynosi 1,3 km, co pozwala na obsługę 4 statków jednocześnie. Terminal obsługuje ponad 600 statków rocznie, w tym 100 zawinięć największych kontenerowców świata. W 2021 r. Baltic Hub przeładował ponad 2,09 mln TEU. 8 kwietnia 2021 r. osiągnął 15 mln TEU, co stanowi całkowitą przepustowość obsługiwaną od początku istnienia terminalu. BH zatrudnia ponad 1100 osób, z których ponad 50 proc. mieszka w Gdańsku i okolicach. Terminal ma bezpośredni i znaczący wpływ na regionalną i polską gospodarkę, generując ponad 12 miliardów złotych rocznie do budżetu państwa z tytułu podatku VAT, akcyzy i ceł. Baltic Hub jest własnością PSA International (40%), Polskiego Funduszu Rozwoju (30%) oraz IFM Global Infrastructure Fund, którego doradcą jest IFM Investors (30%).

O PSA International

PSA International (PSA) jest wiodącą globalną grupą portową i zaufanym partnerem operatorów towarowych na całym świecie. Flagowe obiekty PSA znajdują się w Singapurze i Antwerpii, a globalna sieć PSA obejmuje 160 lokalizacji w 42 krajach świata. Portfolio Grupy obejmuje ponad 60 terminali dalekomorskich, kolejowych i śródlądowych, a także firmy stowarzyszone w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw, logistyki, usług morskich i cyfrowych. Wykorzystując szeroką wiedzę i doświadczenie zróżnicowanego globalnego zespołu, PSA aktywnie współpracuje ze swoimi klientami i partnerami w celu świadczenia światowej klasy usług portowych, opracowywania innowacyjnych rozwiązań w zakresie przewozu ładunków i współtworzenia sieci logistycznej. Jako partner wyboru w globalnych łańcuchach dostaw, PSA jest wybierana jako partner w globalnych łańcuchach dostaw „World’s Port of Call”. Odwiedź nas na www.globalpsa.com lub śledź nas na LinkedIN i Facebooku (@globalpsa).

Magdalena Jagła, Koordynator ds. Marketingu i Komunikacji

Previous

„Słońce, które zaszło w południe”. Największy relikt bitwy pod Oliwą będzie miał swoją monografię

Next

Nowy prom Stena Ebba wypłynie z Gdyni 2 stycznia 2023

Zobacz również