Zwiedzanie muzealnych oddziałów po zmroku? Czemu nie! Dużymi krokami zbliża się Europejska Noc Muzeów. Wzorem lat ubiegłych proponujemy naszym gościom niezwykle atrakcyjne spędzenie wieczoru. Będzie w czym wybierać, bo 14 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otworzy drzwi aż do siedmiu oddziałów!

Noc Muzeów każdego roku staje się okazją, by o nieco późniejszej porze zajrzeć do miejsc cieszących się za dnia dużą popularnością. W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku kolekcjonerzy wrażeń i niezwykłych przeżyć będą mogli zwiedzić Ośrodek Kultury Morskiej, Spichlerze na Ołowiance, Muzeum Wisły w Tczewie, Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, Muzeum Rybołówstwa w Helu oraz statki-muzea: „Sołdek” oraz „Dar Pomorza”.

Chcemy, aby turyści mieli szansę poznawać nasze Muzeum dłużej, niż przez jedną noc, dlatego każdy zakupiony bilet będzie uprawniał do promocyjnego zwiedzania oddziałów NMM zlokalizowanych w innych miastach. Dodatkowo w trakcie kilkugodzinnych atrakcji rozdawane będą książeczki z miejscami przeznaczonymi na stemple. Każdy, kto do końca września uzbiera trzy pieczątki otrzyma muzealny upominek. – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Podczas trwania Nocy Muzeów udostępniona będzie także specjalna ankieta – w formie tradycyjnej oraz online. Pozwoli ona poznać potrzeby oraz pomysły turystów na organizację kolejnej edycji wydarzenia. Oprócz tego przez cały czas prezentowane będą filmy edukacyjne oraz promujące oddziały NMM.

Nocy Muzeów to także ostatnia szansa, by zajrzeć do Kapsuły Czasu. Chodzi o specjalne drewniane skrzynie; jedna z nich będzie ustawiona w holu Ośrodka Kultury Morskiej, druga zaś w holu Spichlerzy na Ołowiance. Do ich wnętrz zwiedzający będą mogli wrzucać pamiątki: drobne nietłukące się przedmioty, zdjęcia, wykonane przez dzieci rysunki, pocztówki, listy – wszystko to, co chcielibyśmy pokazać następnym pokoleniom gdańszczan. Kapsuła Czasu, po zakończeniu modernizacji Żurawia, zostanie umieszczona na jego poddaszu, a jej ponowne otwarcie nastąpi w 2071 roku, czyli po 50 latach. – dodaje Robert Domżał.

Podczas Nocy Muzeów wstęp do oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego kosztować będzie 1 złoty. Bilety sprzedawane będą na bieżąco, bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. 14 i 15 maja, za wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu – w ciągu dnia – oddziały Muzeum będą zamknięte.

Łukasz Grygiel, Specjalista ds. kontaktów z mediami

Zdjęcia: materiały prasowe NMM

Noc w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

GDAŃSK:

  • Spichlerze na Ołowiance (19:00 – 24:00)

– Zwiedzanie wystaw stałej (1. piętro)

– „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku” (parter)

– „Truso. Legenda Bałtyku” (parter)

  • Statek – muzeum „Sołdek” (19:00 – 24:00)

Zwiedzanie wystawy stałej i wnętrz legendarnego rudowęglowca

  • Ośrodek Kultury Morskiej (19:00 – 24:00)

Zwiedzanie wystaw stałych:

– „Ludzie- statki – porty” (wystawa interaktywna);

– „Łodzie ludów świata”,

– „Statki. Nasza pasja”

GDYNIA

  • Statek-muzeum „Dar Pomorza” (18:00 – 24:00)

– Zwiedzanie wystawy stałej i wnętrz Białej Fregaty;

– Zwiedzanie wystawy czasowej „Barwy morza”

TCZEW

  • Muzeum Wisły (19:00 – 24:00)

– Zwiedzanie wystawy „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” (start o 19:30)

– Zabawy z magnesem – łowienie rybek, wykonywanie własnych magnesów;

– Zajęcia plastyczne dedykowane dla dzieci w różnym wieku – kolorowanki;

  • Centrum Konserwacji Wraków Statków (19:00 – 24:00)

– Zwiedzanie wystawy stałej

HEL

  • Muzeum Rybołówstwa (19:00 – 24:00)

– Zwiedzanie wystawy stałej

Previous

Eksponaty, które zaskakują! W Muzeum Wisły w Tczewie otwarto wystawę „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”

Next

„Latanie” po zamarzniętej powierzchni wody. Niezwykła wystawa o żeglarstwie lodowym w Muzeum Zalewu Wiślanego

Zobacz również