W sobotę, 27 sierpnia maratończycy spotkali się w Jastarni na XII Bałtyckim Maratonie Brzegiem Morza, który jest jedynym tego typu biegiem w Polsce i jednym z dwóch w Europie. Trasa maratonu bowiem w całości została poprowadzona po plaży, co pozwoliło uczestnikom dokładnie poznać bałtyckie wybrzeże od Jastarni, przez Juratę aż do Władysławowa. W tym roku biegaczom przez cały dzień towarzyszyło słońce. Najlepszy czas tegorocznej edycji maratonu to 3:31:29.79 i należy do Pawła Koska, wśród pań zwyciężyła Iweta Adamczyk z czasem 3:58:5.28.36 (czwarty czas wśród wszystkich 72 zawodników). Tradycyjnie tego dnia już po raz VII wystartował półmaraton, w którym zwycięzcą okazał się Rafał Siekierski z czasem 01:37:59.56, a wśród pań zwyciężyła Paula Wesołek, która pokonała dystans 21,0975 km w czasie 02:02:32.88. W tym roku miał również swoją inaugurację bieg 3 Mile Morskie. Najszybciej trasę pokonał Krzysztof Retecki z czasem 00:25:09.89, pierwsze miejsce w kategorii kobiet zajęła Patrycja Machajska z czasem 00:32:46.38 .

Tego dnia oprócz maratonu odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży w kilku kategoriach. Najmłodsi mieli do pokonania dystans 200 lub 400 m. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale pamiątkowe oraz wspaniałe nagrody, ufundowane przez głównego sponsora Hotel Bryza Resort&Spa oraz Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wyniki maratonu, półmaratonu, biegu 3 mile morskie kliknij tu

Wyniki biegów dla dziecikliknij tu

Dekoracja zwycięzców na scenie w porcie Jastarnia połączona była z zakończeniem XI Bałtyckich Regat o Pucha Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Wręczono liczne nagrody i puchary, w tym te najcenniejsze – od Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla zwycięzców maratonu w kategorii kobiet i mężczyzn.

W bałtyckich regatach udział wzięło 10 załóg, reprezentujących instytucje i firmy związane z gospodarka morską. W grupie I najszybszym jachtem na mecie był s/y TORNADO, w grupie II pierwsze miejsce zajął jacht s/y VENUS, natomiast w kategorii załóg urzędów morskich zwyciężył s/y ORION ze Szczecina.

Tegoroczna edycja biegu, od 12 lat organizowanego przez Ligę Morską i Rzeczną, Urząd Morski w Gdyni oraz Miasto Jastarnia, możliwa była dzięki ogromnemu wsparciu Hotelu Bryza w Juracie, Hotelu Dom Zdrojowy Resort&Spa, Chipolbrok Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego S.A., DCT Gdańsk, Matbet-Beton Sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Comal Sp. z o.o. Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., Polskiego Rejestru Statków ,Liberty Investments, Liberty Motors, Yamaha Motor Polska. Nieoceniony wkład w naszą imprezę biegową od lat mają również Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Jastarni, Związek Miast i Gmin Morskich, Miasto Władysławowo, Morski Oddział Straży Granicznej, Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie, Szkoła Podstawowa w Jastarni im. Józefa Wybickiego, Klub Pływacki Delfin, Firma Konsal, Ośrodek Sportu i Rekreacji we Władysławowie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Jastarnia, Policja Puck, Straż Miejska Jastarnia oraz wspierająca nas od wielu lat firma The North Event. Wszystkim Państwu bardzo dziękujemy i rozpoczynamy przygotowania do przyszłorocznej edycji naszych wydarzeń !

Tekst: Anna Białkowka UMG

Zdjęcia: Cezary Spigarski (pełny materiał zdjęciowy – kliknij tu)

Previous

17 załóg rywalizowało w 44. Regatach o Puchar Obrońców Westerplatte

Next

Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Morzu Bałtyckim – ma już oficjalnie nazwę!

Zobacz również


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0