27 września br. w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia gdyńskiego portu. Rozpoczęto okolicznościowymi przemówieniami z gratulacjami dla Zarządu, pracowników, współpracowników i wszystkich przychylnie patrzących na tego w zacnym wieku Jubilata. Do głosu dopuszczał prowadzący red. Tomasz Kamel. Jako pierwszy z listem i życzeniami od Prezydenta Andrzeja Dudy wystąpił jego społeczny doradca Piotr Karczewski. Wypowiadali się też sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ostatni przemawiał prezes portu Jacek Sadaj, nie wykorzystując tej nieco, jak sam stwierdził, uprzywilejowanej pozycji do nazbyt długiego przemówienia.

Atrakcją pierwszą wieczoru było ogłoszenie licytacji z przeznaczeniem przekazania uzyskanych pieniędzy na rzecz Hospicjum Dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” w Gdyni. Licytowano plakat-kompilację inspirowanej gdyńskim portem na okoliczność Jubileuszu twórczości młodego artysty gdyńskiego, potomka słynnego kapitana ż.w. Jana Ćwiklińskiego – również JanaRutki. Tutaj po twardej walce najwyższą kwotę wylicytował wiceprezes zarządu, dyrektor ds. Infrastruktury i Zarządzania Majątkiem Kazimierz Koralewski.

W trakcie Gali Jubileuszowej 100-lecia Portu Gdynia miało miejsce wielkie wydarzenie muzyczne na cześć Jubilata. Perfekcyjnie przygotowany występ Waldemara Malickiego i jego Filharmonii Dowcipu. Udział świetnie przygotowanych i wielce utalentowanych artystów. Wystąpili Anita Rywalska (sopran), Marcin Pomykała (tenor), orkiestra z udziałem grających na różnych instrumentach wykonawców, którzy nie tylko zmieniali swoje narzędzia pracy, ale jeszcze tańczyli i śpiewali, a wszystko z niebywałą gracją, niesłychaną dynamiką i perfekcją. Szczególne wyróżnienie przysługuje dziewczynie od wiolonczeli, fortepianu i temperamentu (Małgosia) oraz od altówki, która grała, tańczyła i śpiewała (imienia nie rozpoznałem 😢). Wszyscy muzycy doskonali. A nad nimi, nie tylko dyrygent, również unoszący się nad sceną Supermen – Bernard Chmielarz. Oczywiście sam prowadzący Mistrz i Wirtuoz Waldemar Malicki (wygląda, że też fruwać potrafi 😃). Pośród doskonałej zabawy, także moment wyciszenia, przy nastrojowej muzyce, hołd oddany walczącym o wolność Ukraińcom. Występ godny polecenia – brawo. Chciałoby się jeszcze i jeszcze na nich patrzeć, i słuchać.

Po występie znakomitych artystów rozpoczęto część nieco mniej oficjalną, gdzie można było wręczać zarządowi portu okolicznościowe prezenty, spróbować smakowitych dań z suto zastawionych lad, a atrakcją główną tej części uroczystości był poczęstunek specjalnie przygotowanym tortem, który pokroili prezesi Jacek Sadaj i Maciej Bąk. Dla wielu gości ogromną satysfakcją była możliwość wspólnej fotografii z uczestniczącą w obchodach Jubileuszu wnuczką budowniczego Portu Gdynia, Tadeusza Wendy, Hanną Wenda-Uszyńską

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

„ORP Błyskawica. wierny okręt” - wodowanie albumu poświęconego legendarnemu okrętowi

Next

Podsumowanie letnich biegów maratońskich w Jastarni

Zobacz również